centria
Powiat
Opolskie · powiat · 6 gmin · dane na 29 września 2026 r.

Powiat brzeski: profile gmin — rynek, inwestycje, ludność

Powiat brzeski w województwie opolskim to 6 gmin i 85 002 mieszkańców (-8 % od 2005). Mediana ceny m² mieszkania 6 090 zł (331 aktów w 12 mies.). Plan ogólny uchwaliło 2 z 6 gmin. 103 planów miejscowych, 759 pozwoleń na budowę w 12 mies. Deweloperzy prowadzą 12 inwestycji z ustawowym wykazem cen.

inwestycje z wykazem cen (12)granica powiatu
otwórz interaktywną mapę z działkami, strefami i cenami →
85 002
mieszkańców w 6 gminach
-8,1 % od 2005
1263 zł
PIT na mieszkańca (2024, udział samorządu)
≈ 27 368 zł rocznego dochodu na mieszkańca (szacunek)
6090 zł
mediana ceny m² mieszkania (RCN, 12 mies.)
331 aktów w 12 mies.
52
nowych mieszkań sprzedanych w 12 mies. (wykazy)
12 inwestycji · 190 w ofercie
2 / 6
gmin z uchwalonym planem ogólnym
stan rejestru 29 września 2026 r.
-0,8 ‰
saldo migracji na 1 000 mieszk.
0–17 lat 16,5 % · poprodukcyjni 25,3 %
8279 zł
przeciętne wynagrodzenie brutto
759
pozwoleń w 12 mies.
Narzędzia Centrii

Cztery narzędzia w powiecie brzeskim

Ile jest warte moje mieszkanie

Szacunek z aktów notarialnych w powiecie brzeskim — za darmo, bez rejestracji.

Działka pod dom

Plan miejscowy, droga publiczna, bez zabudowy — w powiecie brzeskim.

Grunt pod inwestycję

Działki pod bloki z obowiązującym planem w powiecie brzeskim.

Raport o działce

Wszystko o jednej działce w jednym PDF. 79 zł / 1 działka · z Pro 1 w miesiącu w cenie, kolejne 40 zł.

Dla rzeczoznawców

Zestawienie porównawcze z aktów RCN, DOCX do operatu.

Powiat brzeski na tle województwa i Polski

Powiat brzeskiOpolskiePolska
Mediana ceny m² mieszkania, 12 mies. (RCN)6090 zł6708 zł10 158 zł
Aktów notarialnych, 12 mies.3312682145 388
Ludność85 002923 53637 332 510
Zmiana ludności od 2005-8,1 %-11,8 %-2,2 %
PIT na mieszkańca 20241263 zł1374 zł1840 zł
Saldo migracji na 1 000 mieszk.-0,8 ‰-1,2 ‰+0,3 ‰
Mieszkańcy 0–17 lat16,5 %16 %17,7 %
Wiek poprodukcyjny25,3 %25,6 %24,1 %
Przeciętne wynagrodzenie brutto8279 zł8711 zł9379 zł

RCN: transakcje wolnorynkowe mieszkań, mediana ważona liczbą aktów, ostatnie 12 miesięcy. GUS BDL: ludność 31 XII, PIT = udział gminy we wpływach ÷ ludność (wskaźnik względny). Wynagrodzenie GUS publikuje od poziomu powiatu.

01

Gminy powiatu

GminaLudność · od 2005PIT / mieszk.Saldo migracji ‰0–17 latMieszkania zł/m²10 latNowe sprzedane 12 m.Pozwolenia 12 m.MPZPPlan ogólny
Brzeg
miejska · 15 km²
32 724
-14,7 %
1362-4,515,26154
209 aktów
52
11 inw.
2590uchwalony
Grodków
miejsko-wiejska · 286 km²
17 548
-11,2 %
1206-3,2164079
27 aktów
0
1 inw.
9430brak
Lewin Brzeski
miejsko-wiejska · 160 km²
12 223
-10,3 %
969-3,316,25259
31 aktów
—
0 inw.
8044brak
Lubsza
wiejska · 213 km²
8997
+4,8 %
1521+9,217,66546
13 aktów
—
0 inw.
11413brak
Skarbimierz
wiejska · 110 km²
8844
+22,3 %
1346+10,920,46430
48 aktów
—
0 inw.
1454brak
Olszanka
wiejska · 93 km²
4666
-5,5 %
909-0,418,73454
3 aktów
—
0 inw.
6712uchwalony

Ludność GUS 31 XII 2024 i zmiana od 2005; PIT na mieszkańca 2024 z miejscem wśród 380 jednostek w Polsce; mediana ceny m² mieszkania z aktów notarialnych (RCN) za 12 mies.; sprzedaż z ustawowych wykazów cen; pozwolenia GUNB; liczba obowiązujących MPZP.

02

Ceny transakcyjne — z aktów notarialnych

300040005000600025102016251620172668201829572019340720203762202144482022505620235645202460672025Powiat brzeskiOpolskie
Mediana ceny transakcyjnej m² mieszkania rocznie, 10 lat — Powiat brzeski (niebieska) i Opolskie (szara). RCN, transakcje wolnorynkowe, ważone liczbą aktów; lata z ≥ 5 aktami. Bieżący rok pominięty — rejestr uzupełnia akty przez 2–4 miesiące.
5000600070004353Q2 235009Q3 235662Q4 235721Q1 245612Q2 245553Q3 245677Q4 245942Q1 255700Q2 256544Q3 256016Q4 255868Q1 267202Q2 26Powiat brzeskiOpolskie
Ostatnie 3 lata kwartalnie (kwartały z ≥ 5 aktami). Kwartały, do których rejestr wciąż dopisuje akty (ostatnie 3 miesiące), pominięte.
RodzajMediana zł/m²Aktów 12 mies.Uwaga
Mieszkania6090331transakcje wolnorynkowe, 12 mies.
Domy (na m² działki)——konwencja GUS: cena domu na m² gruntu
Grunty39124mediana zależy od udziału gruntów rolnych

Rejestr Cen Nieruchomości, ostatnie 12 miesięcy; akty trafiają do rejestru z 2–4-miesięcznym opóźnieniem.

03

Nowe mieszkania — ile deweloperzy sprzedają

2463paź 253lis 253gru 254sty 263lut 267mar 265kwi 266maj 262cze 266lip 263sie 267wrz 26
Lokale, które zniknęły z wykazów cen deweloperów na tym obszarze, miesięcznie (ustawa o jawności cen; pierwszy miesiąc każdej inwestycji pominięty; bieżący miesiąc niepełny).
InwestycjaLokaliW ofercieSprzedane/mies.12 mies.zł/m² oferta
IBD Liberty Park 2025/2026 r
Brzeg Piwowarska
211201,77350
IBD 4K Sp. z o.o. Sp.k. 2025/2026 r
Brzeg ul. Starobrzeska
133100,86700
Logato Sp. Z O.o.
Brzeg ul. Malinowa
8170,67419
IBD Liberty Park 2025/2026 r
Brzeg Rybacka
7160,56999
IBD Liberty Park 2025/2026 r
Brzeg Rybacka
4040,3–
IBD Liberty Park 2025/2026 r
Brzeg Rybacka
6240,36999
JAKON INWEST 3 Sp. z o.o.
Brzeg ul. Ptasia
6510,16999
Turpis NOVA Developer Premium Sp. z o.o.
Brzeg Bohaterów Westerplatte
64640–9000
Project Partner
Brzeg Armii Krajowej
24240–6811
Turpis NOVA Sp. z o.o.
Brzeg Trzech Kotwic
37370–8000

Mediana ceny ofertowej w wykazach: 6999 zł/m² (12 inwestycji; w tabeli 10 najszybciej sprzedających). „Sprzedany” = lokal zniknął z wykazu; rezerwacje i wycofania liczone tak samo.

04

Ludność i dochody

20 00040 00060 00080 000200520092013201720212025
Ludność, stan na 31 XII (GUS BDL 72305)
1075
zameldowań w 2025, w tym 604 z miast (56 %)
-0,8 ‰
saldo migracji na 1 000 mieszkańców (Polska +0,3 ‰)
16,5 %
mieszkańców w wieku 0–17 (Polska 17,7 %)
25,3 %
w wieku poprodukcyjnym (Polska 24,1 %)
440
urodzeń w 2025 (5,2 ‰; Polska 6,4 ‰)
8279 zł
przeciętne wynagrodzenie brutto (2025)

PIT na mieszkańca 1263 zł (2024) to udział samorządu we wpływach z podatku dochodowego. Odpowiada to ok. 3284 zł całego PIT i ok. 27 368 zł rocznego dochodu do opodatkowania na mieszkańca (udział 38,46 %, stawka 12 %). Mieszkanie 100 m² po medianie kosztuje 3,1 roku dochodu gospodarstwa (2 × wynagrodzenie w powiecie).

Szacunek dochodu: PIT na mieszkańca ÷ 38,46 % (udział gmin i powiatów we wpływach) ÷ 12 % (pierwsza stawka). Liczony na mieszkańca, nie na podatnika — dzieci i osoby bez dochodu wchodzą do mianownika.

05

Plan miejscowy i plan ogólny

103
103 obowiązujących planów miejscowych, najnowszy od 2026-07-18
2 / 6
gmin z uchwalonym planem ogólnym (2 z 6)

Plan ogólny gminy zastępuje studium; po 1 stycznia 2026 r. bez niego gmina nie wydaje decyzji WZ. Które gminy zdążyły: monitor planów ogólnych →

06

Pozwolenia na budowę

759
pozwoleń w 12 mies.
1562 w 24 mies.
285
na domy jednorodzinne (12 mies.)
38 % wszystkich
50100paź 24sty 25kwi 25lip 25paź 25sty 26kwi 26lip 26
Pozwolenia miesięcznie, 24 mies. (rejestr GUNB)
Gmina12 mies.w tym domy24 mies.
Brzeg25936450
Skarbimierz14580361
Lubsza11443234
Grodków9450236
Lewin Brzeski8045166
Olszanka6731113
160129001
160130001
07

Szkoły podstawowe — egzamin ósmoklasisty

SzkołaStanin (1–9)WynikZdających
Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 8
Brzeg · publiczna
662 %244
Publiczna Szkoła Podstawowa Im. Gustawa Morcinka W Gnojnej
Gnojna · publiczna
662 %28
Publiczna Szkoła Podstawowa Im. Jana Pawła Ii W Mąkoszycach
Mąkoszyce · publiczna
661 %62
Publiczna Szkoła Podstawowa Im. Mikołaja Kopernika W Lewinie Brzeskim
Lewin Brzeski · publiczna
659 %306
Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 3 Im. Józefa Lompy W Grodkowie
Grodków · publiczna
659 %308
Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 6 Im. Tadeusza Kościuszki
Brzeg · publiczna
558 %474
Niepubliczna Szkoła Podstawowa Im. Św. Tomasza Z Akwinu W Brzegu
Brzeg · niepubliczna
557 %84
Publiczna Szkoła Podstawowa Im. Jana Pawła Ii W Lubszy Z Filią W Dobrzyniu
Lubsza · publiczna
557 %104
Publiczna Szkoła Podstawowa W Łosiowie Im. Juliusza Słowackiego
Łosiów · publiczna
557 %94
Publiczna Szkoła Podstawowa Im. Kawalerów Orderu Uśmiechu
Skorogoszcz · publiczna
557 %58
Publiczna Szkoła Podstawowa Im. Marii Konopnickiej W Kolnicy
Kolnica · publiczna
554 %38
Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 5 Im. Mikołaja Kopernika
Brzeg · publiczna
454 %248

Dwanaście najlepszych szkół obszaru wg staninu (RSPO + CKE, średnia z ostatnich lat egzaminu E8). Stanin 9 = najlepsze 4 % szkół w Polsce.

08

Okolica — powiaty sąsiednie i województwo

Powiaty graniczące z Powiat brzeski

Powiat namysłowski
Opolskie
5108 zł/m²
41 603 mieszk. · PIT 1208 zł
Powiat nyski
Opolskie
6168 zł/m²
125 830 mieszk. · PIT 1096 zł
Powiat oławski
Dolnośląskie
8704 zł/m²
77 446 mieszk. · PIT 1774 zł
Powiat opolski
Opolskie
6258 zł/m²
120 731 mieszk. · PIT 1284 zł
Powiat strzeliński
Dolnośląskie
6397 zł/m²
41 204 mieszk. · PIT 1172 zł

Powiaty województwa Opolskie

09

Najczęstsze pytania

Czym jest mediana ceny transakcyjnej i czym różni się od ceny ofertowej?

Mediana to środkowa wartość wszystkich cen z aktów notarialnych w danym okresie — połowa transakcji była droższa, połowa tańsza. To cena, za którą mieszkania faktycznie się sprzedały, nie cena, za jaką były wystawione w ogłoszeniu (ta bywa wyższa o kilka–kilkanaście procent).

Dlaczego najnowsze miesiące nie są widoczne na wykresie?

Akt notarialny trafia do rejestru z opóźnieniem 2–4 miesięcy. Pokazywanie niepełnego miesiąca zaniżałoby liczbę transakcji i zniekształcało medianę, więc bieżący okres jest pomijany do czasu, aż rejestr się uzupełni.

Skąd pochodzą dane i jak często się aktualizują?

Ceny mieszkań — z Rejestru Cen Nieruchomości (akty notarialne, licencja CC BY 4.0). Nowe inwestycje — z ustawowych wykazów cen deweloperów (dane.gov.pl). Pozwolenia na budowę — z rejestru GUNB. Ludność i dochody — z Banku Danych Lokalnych GUS. Strona przelicza dane po każdej aktualizacji źródeł.

Co oznacza "PIT na mieszkańca"?

To udział samorządu we wpływach z podatku dochodowego mieszkańców (GUS), liczony na wszystkich mieszkańców — nie na podatników. Dzieci i osoby bez dochodu wchodzą do mianownika, więc wartość jest wskaźnikiem porównawczym, nie realnym podatkiem jednej osoby.

10

Źródła

Rejestr Cen Nieruchomości (akty notarialne, CC BY 4.0) · ustawowe wykazy cen deweloperów (dane.gov.pl) · rejestr pozwoleń na budowę GUNB · Ewidencja Zbiorów i Usług Danych Przestrzennych (MPZP), rejestr planów ogólnych · GUS Bank Danych Lokalnych · RSPO, CKE · Mapbox © OpenStreetMap. Strona generowana automatycznie. stan 29 września 2026 r..