centria
Powiat
Podkarpackie · powiat · 6 gmin · dane na 29 września 2026 r.

Powiat stalowowolski: profile gmin — rynek, inwestycje, ludność

Powiat stalowowolski w województwie podkarpackim to 6 gmin i 99 235 mieszkańców (-9 % od 2005). Mediana ceny m² mieszkania 6 584 zł (217 aktów w 12 mies.). Plan ogólny uchwaliło 0 z 6 gmin. 155 planów miejscowych, 1 484 pozwoleń na budowę w 12 mies. Deweloperzy prowadzą 2 inwestycji z ustawowym wykazem cen.

inwestycje z wykazem cen (2)granica powiatu
otwórz interaktywną mapę z działkami, strefami i cenami →
99 235
mieszkańców w 6 gminach
-9,3 % od 2005
1152 zł
PIT na mieszkańca (2024, udział samorządu)
≈ 24 954 zł rocznego dochodu na mieszkańca (szacunek)
6584 zł
mediana ceny m² mieszkania (RCN, 12 mies.)
217 aktów w 12 mies.
8
nowych mieszkań sprzedanych w 12 mies. (wykazy)
2 inwestycji · 208 w ofercie
0 / 6
gmin z uchwalonym planem ogólnym
stan rejestru 29 września 2026 r.
-3,7 ‰
saldo migracji na 1 000 mieszk.
0–17 lat 15,9 % · poprodukcyjni 26,6 %
8257 zł
przeciętne wynagrodzenie brutto
1484
pozwoleń w 12 mies.
Narzędzia Centrii

Cztery narzędzia w powiecie stalowowolskim

Ile jest warte moje mieszkanie

Szacunek z aktów notarialnych w powiecie stalowowolskim — za darmo, bez rejestracji.

Działka pod dom

Plan miejscowy, droga publiczna, bez zabudowy — w powiecie stalowowolskim.

Grunt pod inwestycję

Działki pod bloki z obowiązującym planem w powiecie stalowowolskim.

Raport o działce

Wszystko o jednej działce w jednym PDF. 79 zł / 1 działka · z Pro 1 w miesiącu w cenie, kolejne 40 zł.

Dla rzeczoznawców

Zestawienie porównawcze z aktów RCN, DOCX do operatu.

Powiat stalowowolski na tle województwa i Polski

Powiat stalowowolskiPodkarpackiePolska
Mediana ceny m² mieszkania, 12 mies. (RCN)6584 zł7647 zł10 158 zł
Aktów notarialnych, 12 mies.2172523145 388
Ludność99 2352 053 76037 332 510
Zmiana ludności od 2005-9,3 %-2,1 %-2,2 %
PIT na mieszkańca 20241152 zł1115 zł1840 zł
Saldo migracji na 1 000 mieszk.-3,7 ‰-1,2 ‰+0,3 ‰
Mieszkańcy 0–17 lat15,9 %17,9 %17,7 %
Wiek poprodukcyjny26,6 %23,4 %24,1 %
Przeciętne wynagrodzenie brutto8257 zł8201 zł9379 zł

RCN: transakcje wolnorynkowe mieszkań, mediana ważona liczbą aktów, ostatnie 12 miesięcy. GUS BDL: ludność 31 XII, PIT = udział gminy we wpływach ÷ ludność (wskaźnik względny). Wynagrodzenie GUS publikuje od poziomu powiatu.

01

Gminy powiatu

GminaLudność · od 2005PIT / mieszk.Saldo migracji ‰0–17 latMieszkania zł/m²10 latNowe sprzedane 12 m.Pozwolenia 12 m.MPZPPlan ogólny
Stalowa Wola
miejska · 83 km²
53 540
-19 %
1309-8,514,16566
212 aktów
8
2 inw.
24579brak
Pysznica
wiejska · 147 km²
12 117
+28,1 %
1243+13,318,57757
5 aktów
—
0 inw.
22010brak
Zaleszany
wiejska · 87 km²
10 893
+2,5 %
1109-1,518,3—
— aktów
—
0 inw.
11614brak
Zaklików
miejsko-wiejska · 202 km²
7891
0 %
848-6,316,8—
— aktów
—
0 inw.
67030brak
Bojanów
wiejska · 180 km²
7629
+6,1 %
607-0,818,3—
— aktów
—
0 inw.
12318brak
Radomyśl nad Sanem
wiejska · 134 km²
7165
-4,2 %
783-0,417,3—
— aktów
—
0 inw.
1104brak

Ludność GUS 31 XII 2024 i zmiana od 2005; PIT na mieszkańca 2024 z miejscem wśród 380 jednostek w Polsce; mediana ceny m² mieszkania z aktów notarialnych (RCN) za 12 mies.; sprzedaż z ustawowych wykazów cen; pozwolenia GUNB; liczba obowiązujących MPZP.

02

Ceny transakcyjne — z aktów notarialnych

30004000500060007000434820204531202154322022570420236507202464202025Powiat stalowowolskiPodkarpackie
Mediana ceny transakcyjnej m² mieszkania rocznie, 10 lat — Powiat stalowowolski (niebieska) i Podkarpackie (szara). RCN, transakcje wolnorynkowe, ważone liczbą aktów; lata z ≥ 5 aktami. Bieżący rok pominięty — rejestr uzupełnia akty przez 2–4 miesiące.
50006000700080005629Q2 235539Q3 235997Q4 236315Q1 246648Q2 246549Q3 246635Q4 246100Q1 256447Q2 256655Q3 256619Q4 256668Q1 266572Q2 26Powiat stalowowolskiPodkarpackie
Ostatnie 3 lata kwartalnie (kwartały z ≥ 5 aktami). Kwartały, do których rejestr wciąż dopisuje akty (ostatnie 3 miesiące), pominięte.
RodzajMediana zł/m²Aktów 12 mies.Uwaga
Mieszkania6584217transakcje wolnorynkowe, 12 mies.
Domy (na m² działki)——konwencja GUS: cena domu na m² gruntu
Grunty1970mediana zależy od udziału gruntów rolnych

Rejestr Cen Nieruchomości, ostatnie 12 miesięcy; akty trafiają do rejestru z 2–4-miesięcznym opóźnieniem.

03

Nowe mieszkania — ile deweloperzy sprzedają

2468paź 25lis 25gru 25sty 26lut 26mar 268kwi 26maj 26cze 26lip 26sie 26wrz 26
Lokale, które zniknęły z wykazów cen deweloperów na tym obszarze, miesięcznie (ustawa o jawności cen; pierwszy miesiąc każdej inwestycji pominięty; bieżący miesiąc niepełny).
InwestycjaLokaliW ofercieSprzedane/mies.12 mies.zł/m² oferta
IMBHOME DEVELOPMENT SP. Z O.O. - Przytulna Aleja
Stalowa Wola Starowiejska
241680,96250
WIKANA KOMERC Sp. z o.o.
Stalowa Wola ul. Leśna
1921920–8600

Mediana ceny ofertowej w wykazach: 8600 zł/m² (2 inwestycji; w tabeli 10 najszybciej sprzedających). „Sprzedany” = lokal zniknął z wykazu; rezerwacje i wycofania liczone tak samo.

04

Ludność i dochody

50 000100 000200520092013201720212025
Ludność, stan na 31 XII (GUS BDL 72305)
811
zameldowań w 2025, w tym 461 z miast (57 %)
-3,7 ‰
saldo migracji na 1 000 mieszkańców (Polska +0,3 ‰)
15,9 %
mieszkańców w wieku 0–17 (Polska 17,7 %)
26,6 %
w wieku poprodukcyjnym (Polska 24,1 %)
522
urodzeń w 2025 (5,3 ‰; Polska 6,4 ‰)
8257 zł
przeciętne wynagrodzenie brutto (2025)

PIT na mieszkańca 1152 zł (2024) to udział samorządu we wpływach z podatku dochodowego. Odpowiada to ok. 2994 zł całego PIT i ok. 24 954 zł rocznego dochodu do opodatkowania na mieszkańca (udział 38,46 %, stawka 12 %). Mieszkanie 100 m² po medianie kosztuje 3,3 roku dochodu gospodarstwa (2 × wynagrodzenie w powiecie).

Szacunek dochodu: PIT na mieszkańca ÷ 38,46 % (udział gmin i powiatów we wpływach) ÷ 12 % (pierwsza stawka). Liczony na mieszkańca, nie na podatnika — dzieci i osoby bez dochodu wchodzą do mianownika.

05

Plan miejscowy i plan ogólny

155
155 obowiązujących planów miejscowych, najnowszy od 2026-08-18
0 / 6
gmin z uchwalonym planem ogólnym (0 z 6)

Plan ogólny gminy zastępuje studium; po 1 stycznia 2026 r. bez niego gmina nie wydaje decyzji WZ. Które gminy zdążyły: monitor planów ogólnych →

06

Pozwolenia na budowę

1484
pozwoleń w 12 mies.
2317 w 24 mies.
517
na domy jednorodzinne (12 mies.)
35 % wszystkich
200400600paź 24sty 25kwi 25lip 25paź 25sty 26kwi 26lip 26
Pozwolenia miesięcznie, 24 mies. (rejestr GUNB)
Gmina12 mies.w tym domy24 mies.
Zaklików67033779
Stalowa Wola24587504
Pysznica220179409
Bojanów12382260
Zaleszany11688199
Radomyśl nad Sanem11048166
07

Szkoły podstawowe — egzamin ósmoklasisty

SzkołaStanin (1–9)WynikZdających
Społeczna Szkoła Podstawowa Nr 1 Im. Armii Krajowej W Stalowej Woli
Stalowa Wola · niepubliczna
976 %54
Publiczna Szkoła Podstawowa Im.Jana Pawła Ii W Pysznicy
Pysznica · publiczna
869 %172
Publiczna Szkoła Podstawowa W Majdanie Zbydniowskim - Wólce Turebskiej Im. Żołnierzy Ii Armii Wojska Polskiego
Majdan Zbydniowski · publiczna
869 %12
Publiczna Szkoła Podstawowa Im. Tadeusza Kościuszki W Rzeczycy Długiej
Rzeczyca Długa · publiczna
869 %80
Publiczna Szkoła Podstawowa Im.Orła Białego W Krzakach
Krzaki · publiczna
767 %62
Publiczna Szkoła Podstawowa Im. Jana Pawła Ii W Chwałowicach
Chwałowice · publiczna
766 %58
Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 12 Im. Jana Pawła Ii W Stalowej Woli
Stalowa Wola · publiczna
765 %396
Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 11 Im. Szarych Szeregów W Stalowej Woli
Stalowa Wola · publiczna
764 %386
Katolicka Szkoła Podstawowa W Stalowej Woli
Stalowa Wola · publiczna
764 %80
Publiczna Szkoła Podstawowa W Turbi Im. Św. Jana Pawła Ii
Turbia · publiczna
764 %106
Publiczna Szkoła Podstawowa W Gwoźdźcu
Gwoździec · publiczna
763 %26
Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 5 Im. Energetyków W Stalowej Woli
Stalowa Wola · publiczna
763 %120

Dwanaście najlepszych szkół obszaru wg staninu (RSPO + CKE, średnia z ostatnich lat egzaminu E8). Stanin 9 = najlepsze 4 % szkół w Polsce.

08

Okolica — powiaty sąsiednie i województwo

Powiaty graniczące z Powiat stalowowolski

Powiat janowski
Lubelskie
brak aktów
41 878 mieszk. · PIT 860 zł
Powiat kolbuszowski
Podkarpackie
4454 zł/m²
60 684 mieszk. · PIT 786 zł
Powiat kraśnicki
Lubelskie
6318 zł/m²
87 278 mieszk. · PIT 824 zł
Powiat niżański
Podkarpackie
7272 zł/m²
62 651 mieszk. · PIT 790 zł
Powiat sandomierski
Świętokrzyskie
6947 zł/m²
70 175 mieszk. · PIT 994 zł
Powiat tarnobrzeski
Podkarpackie
brak aktów
50 104 mieszk. · PIT 891 zł

Powiaty województwa Podkarpackie

09

Najczęstsze pytania

Czym jest mediana ceny transakcyjnej i czym różni się od ceny ofertowej?

Mediana to środkowa wartość wszystkich cen z aktów notarialnych w danym okresie — połowa transakcji była droższa, połowa tańsza. To cena, za którą mieszkania faktycznie się sprzedały, nie cena, za jaką były wystawione w ogłoszeniu (ta bywa wyższa o kilka–kilkanaście procent).

Dlaczego najnowsze miesiące nie są widoczne na wykresie?

Akt notarialny trafia do rejestru z opóźnieniem 2–4 miesięcy. Pokazywanie niepełnego miesiąca zaniżałoby liczbę transakcji i zniekształcało medianę, więc bieżący okres jest pomijany do czasu, aż rejestr się uzupełni.

Skąd pochodzą dane i jak często się aktualizują?

Ceny mieszkań — z Rejestru Cen Nieruchomości (akty notarialne, licencja CC BY 4.0). Nowe inwestycje — z ustawowych wykazów cen deweloperów (dane.gov.pl). Pozwolenia na budowę — z rejestru GUNB. Ludność i dochody — z Banku Danych Lokalnych GUS. Strona przelicza dane po każdej aktualizacji źródeł.

Co oznacza "PIT na mieszkańca"?

To udział samorządu we wpływach z podatku dochodowego mieszkańców (GUS), liczony na wszystkich mieszkańców — nie na podatników. Dzieci i osoby bez dochodu wchodzą do mianownika, więc wartość jest wskaźnikiem porównawczym, nie realnym podatkiem jednej osoby.

10

Źródła

Rejestr Cen Nieruchomości (akty notarialne, CC BY 4.0) · ustawowe wykazy cen deweloperów (dane.gov.pl) · rejestr pozwoleń na budowę GUNB · Ewidencja Zbiorów i Usług Danych Przestrzennych (MPZP), rejestr planów ogólnych · GUS Bank Danych Lokalnych · RSPO, CKE · Mapbox © OpenStreetMap. Strona generowana automatycznie. stan 29 września 2026 r..