centria
Powiat
Pomorskie · powiat · 8 gmin · dane na 29 września 2026 r.

Powiat kartuski: profile gmin — rynek, inwestycje, ludność

Powiat kartuski w województwie pomorskim to 8 gmin i 156 845 mieszkańców (+44 % od 2005). Mediana ceny m² mieszkania 7 554 zł (426 aktów w 12 mies.). Plan ogólny uchwaliło 5 z 8 gmin. 1 222 planów miejscowych, 1 942 pozwoleń na budowę w 12 mies. Deweloperzy prowadzą 12 inwestycji z ustawowym wykazem cen.

inwestycje z wykazem cen (12)granica powiatu
otwórz interaktywną mapę z działkami, strefami i cenami →
156 845
mieszkańców w 8 gminach
+44,5 % od 2005
1318 zł
PIT na mieszkańca (2024, udział samorządu)
≈ 28 558 zł rocznego dochodu na mieszkańca (szacunek)
7554 zł
mediana ceny m² mieszkania (RCN, 12 mies.)
426 aktów w 12 mies.
60
nowych mieszkań sprzedanych w 12 mies. (wykazy)
12 inwestycji · 154 w ofercie
5 / 8
gmin z uchwalonym planem ogólnym
stan rejestru 29 września 2026 r.
+7,8 ‰
saldo migracji na 1 000 mieszk.
0–17 lat 26 % · poprodukcyjni 15,8 %
8000 zł
przeciętne wynagrodzenie brutto
1942
pozwoleń w 12 mies.
Narzędzia Centrii

Cztery narzędzia w powiecie kartuskim

Ile jest warte moje mieszkanie

Szacunek z aktów notarialnych w powiecie kartuskim — za darmo, bez rejestracji.

Działka pod dom

Plan miejscowy, droga publiczna, bez zabudowy — w powiecie kartuskim.

Grunt pod inwestycję

Działki pod bloki z obowiązującym planem w powiecie kartuskim.

Raport o działce

Wszystko o jednej działce w jednym PDF. 79 zł / 1 działka · z Pro 1 w miesiącu w cenie, kolejne 40 zł.

Dla rzeczoznawców

Zestawienie porównawcze z aktów RCN, DOCX do operatu.

Powiat kartuski na tle województwa i Polski

Powiat kartuskiPomorskiePolska
Mediana ceny m² mieszkania, 12 mies. (RCN)7554 zł11 276 zł10 158 zł
Aktów notarialnych, 12 mies.42618 697145 388
Ludność156 8452 358 40937 332 510
Zmiana ludności od 2005+44,5 %+7,2 %-2,2 %
PIT na mieszkańca 20241318 zł1850 zł1840 zł
Saldo migracji na 1 000 mieszk.+7,8 ‰+2,3 ‰+0,3 ‰
Mieszkańcy 0–17 lat26 %19 %17,7 %
Wiek poprodukcyjny15,8 %22,2 %24,1 %
Przeciętne wynagrodzenie brutto8000 zł9426 zł9379 zł

RCN: transakcje wolnorynkowe mieszkań, mediana ważona liczbą aktów, ostatnie 12 miesięcy. GUS BDL: ludność 31 XII, PIT = udział gminy we wpływach ÷ ludność (wskaźnik względny). Wynagrodzenie GUS publikuje od poziomu powiatu.

01

Gminy powiatu

GminaLudność · od 2005PIT / mieszk.Saldo migracji ‰0–17 latMieszkania zł/m²10 latNowe sprzedane 12 m.Pozwolenia 12 m.MPZPPlan ogólny
Żukowo
miejsko-wiejska · 164 km²
53 010
+112 %
1860+16,226,38145
242 aktów
8
7 inw.
6650brak
Kartuzy
miejsko-wiejska · 206 km²
34 216
+10,4 %
1253+0,322,67267
122 aktów
51
3 inw.
318203brak
Sierakowice
wiejska · 183 km²
21 233
+28,7 %
1002-0,229,76170
12 aktów
—
0 inw.
203125uchwalony
Przodkowo
wiejska · 85 km²
11 945
+73,4 %
1126+23,627,76922
35 aktów
1
2 inw.
217224brak
Stężyca
wiejska · 161 km²
11 542
+32,9 %
856+2,926,59523
13 aktów
—
0 inw.
193331uchwalony
Somonino
wiejska · 112 km²
11 402
+24,4 %
783+4,225,68824
2 aktów
—
0 inw.
151111uchwalony
Chmielno
wiejska · 78 km²
7736
+19,4 %
953-0,425,4—
— aktów
—
0 inw.
103133uchwalony
Sulęczyno
wiejska · 131 km²
5761
+19,1 %
848+1,226,5—
— aktów
—
0 inw.
9295uchwalony

Ludność GUS 31 XII 2024 i zmiana od 2005; PIT na mieszkańca 2024 z miejscem wśród 380 jednostek w Polsce; mediana ceny m² mieszkania z aktów notarialnych (RCN) za 12 mies.; sprzedaż z ustawowych wykazów cen; pozwolenia GUNB; liczba obowiązujących MPZP.

02

Ceny transakcyjne — z aktów notarialnych

40006000800010 00035322016355420173852201839492019476120204797202157572022653020237019202479082025Powiat kartuskiPomorskie
Mediana ceny transakcyjnej m² mieszkania rocznie, 10 lat — Powiat kartuski (niebieska) i Pomorskie (szara). RCN, transakcje wolnorynkowe, ważone liczbą aktów; lata z ≥ 5 aktami. Bieżący rok pominięty — rejestr uzupełnia akty przez 2–4 miesiące.
6000800010 00012 0006047Q2 236122Q3 236134Q4 236967Q1 247279Q2 247098Q3 246707Q4 247567Q1 257681Q2 258632Q3 257491Q4 257616Q1 267555Q2 26Powiat kartuskiPomorskie
Ostatnie 3 lata kwartalnie (kwartały z ≥ 5 aktami). Kwartały, do których rejestr wciąż dopisuje akty (ostatnie 3 miesiące), pominięte.
RodzajMediana zł/m²Aktów 12 mies.Uwaga
Mieszkania7554426transakcje wolnorynkowe, 12 mies.
Domy (na m² działki)——konwencja GUS: cena domu na m² gruntu
Grunty1422291mediana zależy od udziału gruntów rolnych

Rejestr Cen Nieruchomości, ostatnie 12 miesięcy; akty trafiają do rejestru z 2–4-miesięcznym opóźnieniem.

03

Nowe mieszkania — ile deweloperzy sprzedają

51015paź 251lis 252gru 251sty 26lut 267mar 2612kwi 26maj 264cze 267lip 2616sie 2610wrz 26
Lokale, które zniknęły z wykazów cen deweloperów na tym obszarze, miesięcznie (ustawa o jawności cen; pierwszy miesiąc każdej inwestycji pominięty; bieżący miesiąc niepełny).
InwestycjaLokaliW ofercieSprzedane/mies.12 mies.zł/m² oferta
Bravo Developer Sp. z o.o. Stary Dworzec Sp. k.
Kartuzy Dworcowa
5734221,814 434
Yes M Spółka z o.o. - Szczęśliwa Polana Etap 2
Kiełpino Długa
3418165,47045
Yes M Spółka z o.o. - Szczęśliwa Polana
Kiełpino Długa
141131,56696
Dominor Polska Sp. z o.o.
Banino Ptysia i Balbiny
8350,47070
Skierbud Bartosz Skierka, Leszek Skierka S.C. - WZGÓRZE PĘPOWO
Pępowo Jana Trepczyka
3120,37892
Bmpinvest
Tokary Zdrojowa
313010,27923
Banino Residence 3 Sp. z o.o.
Banino ul. Kasztanowa
17170–9527
Banino Residence 2 Sp. z o. o.
Banino ul. Kasztanowa
440–8998
Banino Residence 4 Sp. z o. o.
Banino ul. Kasztanowa
14140–9576
Usługi Ogólnobudowlane TADBUD Tadeusz Bork
Tuchom ul. Dębowa
24240–8454

Mediana ceny ofertowej w wykazach: 7923 zł/m² (12 inwestycji; w tabeli 10 najszybciej sprzedających). „Sprzedany” = lokal zniknął z wykazu; rezerwacje i wycofania liczone tak samo.

04

Ludność i dochody

50 000100 000150 000200520092013201720212025
Ludność, stan na 31 XII (GUS BDL 72305)
2771
zameldowań w 2025, w tym 1788 z miast (65 %)
+7,8 ‰
saldo migracji na 1 000 mieszkańców (Polska +0,3 ‰)
26 %
mieszkańców w wieku 0–17 (Polska 17,7 %)
15,8 %
w wieku poprodukcyjnym (Polska 24,1 %)
1645
urodzeń w 2025 (10,5 ‰; Polska 6,4 ‰)
8000 zł
przeciętne wynagrodzenie brutto (2025)

PIT na mieszkańca 1318 zł (2024) to udział samorządu we wpływach z podatku dochodowego. Odpowiada to ok. 3427 zł całego PIT i ok. 28 558 zł rocznego dochodu do opodatkowania na mieszkańca (udział 38,46 %, stawka 12 %). Mieszkanie 100 m² po medianie kosztuje 3,9 roku dochodu gospodarstwa (2 × wynagrodzenie w powiecie).

Szacunek dochodu: PIT na mieszkańca ÷ 38,46 % (udział gmin i powiatów we wpływach) ÷ 12 % (pierwsza stawka). Liczony na mieszkańca, nie na podatnika — dzieci i osoby bez dochodu wchodzą do mianownika.

05

Plan miejscowy i plan ogólny

1222
1222 obowiązujących planów miejscowych, najnowszy od 2026-09-25
5 / 8
gmin z uchwalonym planem ogólnym (5 z 8)

Plan ogólny gminy zastępuje studium; po 1 stycznia 2026 r. bez niego gmina nie wydaje decyzji WZ. Które gminy zdążyły: monitor planów ogólnych →

06

Pozwolenia na budowę

1942
pozwoleń w 12 mies.
4015 w 24 mies.
1253
na domy jednorodzinne (12 mies.)
65 % wszystkich
100200paź 24sty 25kwi 25lip 25paź 25sty 26kwi 26lip 26
Pozwolenia miesięcznie, 24 mies. (rejestr GUNB)
Gmina12 mies.w tym domy24 mies.
Żukowo6654701272
Kartuzy318187667
Przodkowo217159473
Sierakowice203118426
Stężyca193100387
Somonino151116356
Chmielno10360263
Sulęczyno9243171
07

Szkoły podstawowe — egzamin ósmoklasisty

SzkołaStanin (1–9)WynikZdających
Katolicka Szkoła Podstawowa Im. Św. Jana Pawła Ii
Kartuzy · niepubliczna
977 %136
Niepubliczna Szkoła Podstawowa Aib
Banino · niepubliczna
873 %14
Szkoła Podstawowa Nr 1 Im. Ks. Prałata Józefa Bigusa W Baninie
Banino · publiczna
767 %724
Szkoła Podstawowa Im. Jana Pawła Ii W Borkowie
Borkowo · publiczna
766 %114
Ośrodek Edukacji Kaszubskiej - Szkoła Podstawowa W Starej Hucie
Stara Huta · publiczna
766 %10
Szkoła Podstawowa Nr 2 Im. Jana Heweliusza W Żukowie
Żukowo · publiczna
765 %260
Szkoła Podstawowa W Szarłacie
Szarłata · publiczna
764 %20
Szkoła Podstawowa Im. Ks. Antoniego Peplińskiego W Kamienicy Szlacheckiej
Kamienica Szlachecka · publiczna
764 %96
Parafialna Szkoła Podstawowa Im. Św. Franciszka Z Asyżu
Żukowo · niepubliczna
764 %26
Szkoła Podstawowa Im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego W Somoninie
Somonino · publiczna
763 %216
Szkoła Podstawowa Im.Ppor.Klemensa Wickiego W Pępowie
Pępowo · publiczna
763 %318
Szkoła Podstawowa Im. Rodzimych Bohaterów Ii Wojny Światowej W Załakowie
Załakowo · publiczna
662 %126

Dwanaście najlepszych szkół obszaru wg staninu (RSPO + CKE, średnia z ostatnich lat egzaminu E8). Stanin 9 = najlepsze 4 % szkół w Polsce.

08

Okolica — powiaty sąsiednie i województwo

Powiaty graniczące z Powiat kartuski

Powiat bytowski
Pomorskie
5552 zł/m²
75 760 mieszk. · PIT 1182 zł
Powiat Gdańsk
Pomorskie
13 246 zł/m²
489 328 mieszk. · PIT 2962 zł
Powiat gdański
Pomorskie
9567 zł/m²
135 241 mieszk. · PIT 1743 zł
Powiat Gdynia
Pomorskie
11 953 zł/m²
238 712 mieszk. · PIT 2990 zł
Powiat kościerski
Pomorskie
6897 zł/m²
72 030 mieszk. · PIT 1024 zł
Powiat lęborski
Pomorskie
7052 zł/m²
63 178 mieszk. · PIT 1235 zł
Powiat wejherowski
Pomorskie
8951 zł/m²
232 280 mieszk. · PIT 1399 zł

Powiaty województwa Pomorskie

09

Najczęstsze pytania

Czym jest mediana ceny transakcyjnej i czym różni się od ceny ofertowej?

Mediana to środkowa wartość wszystkich cen z aktów notarialnych w danym okresie — połowa transakcji była droższa, połowa tańsza. To cena, za którą mieszkania faktycznie się sprzedały, nie cena, za jaką były wystawione w ogłoszeniu (ta bywa wyższa o kilka–kilkanaście procent).

Dlaczego najnowsze miesiące nie są widoczne na wykresie?

Akt notarialny trafia do rejestru z opóźnieniem 2–4 miesięcy. Pokazywanie niepełnego miesiąca zaniżałoby liczbę transakcji i zniekształcało medianę, więc bieżący okres jest pomijany do czasu, aż rejestr się uzupełni.

Skąd pochodzą dane i jak często się aktualizują?

Ceny mieszkań — z Rejestru Cen Nieruchomości (akty notarialne, licencja CC BY 4.0). Nowe inwestycje — z ustawowych wykazów cen deweloperów (dane.gov.pl). Pozwolenia na budowę — z rejestru GUNB. Ludność i dochody — z Banku Danych Lokalnych GUS. Strona przelicza dane po każdej aktualizacji źródeł.

Co oznacza "PIT na mieszkańca"?

To udział samorządu we wpływach z podatku dochodowego mieszkańców (GUS), liczony na wszystkich mieszkańców — nie na podatników. Dzieci i osoby bez dochodu wchodzą do mianownika, więc wartość jest wskaźnikiem porównawczym, nie realnym podatkiem jednej osoby.

10

Źródła

Rejestr Cen Nieruchomości (akty notarialne, CC BY 4.0) · ustawowe wykazy cen deweloperów (dane.gov.pl) · rejestr pozwoleń na budowę GUNB · Ewidencja Zbiorów i Usług Danych Przestrzennych (MPZP), rejestr planów ogólnych · GUS Bank Danych Lokalnych · RSPO, CKE · Mapbox © OpenStreetMap. Strona generowana automatycznie. stan 29 września 2026 r..