centria
Powiat
Kujawsko-pomorskie · powiat · 8 gmin · dane na 29 września 2026 r.

Powiat bydgoski: profile gmin — rynek, inwestycje, ludność

Powiat bydgoski w województwie kujawsko-pomorskim to 8 gmin i 129 006 mieszkańców (+36 % od 2005). Mediana ceny m² mieszkania 6 394 zł (85 aktów w 12 mies.). Plan ogólny uchwaliło 4 z 8 gmin. 494 planów miejscowych, 1 495 pozwoleń na budowę w 12 mies. Deweloperzy prowadzą 8 inwestycji z ustawowym wykazem cen.

inwestycje z wykazem cen (8)granica powiatu
otwórz interaktywną mapę z działkami, strefami i cenami →
129 006
mieszkańców w 8 gminach
+36 % od 2005
1916 zł
PIT na mieszkańca (2024, udział samorządu)
≈ 41 518 zł rocznego dochodu na mieszkańca (szacunek)
6394 zł
mediana ceny m² mieszkania (RCN, 12 mies.)
85 aktów w 12 mies.
3
nowych mieszkań sprzedanych w 12 mies. (wykazy)
8 inwestycji · 185 w ofercie
4 / 8
gmin z uchwalonym planem ogólnym
stan rejestru 29 września 2026 r.
+11,5 ‰
saldo migracji na 1 000 mieszk.
0–17 lat 20,4 % · poprodukcyjni 19 %
8049 zł
przeciętne wynagrodzenie brutto
1495
pozwoleń w 12 mies.
Narzędzia Centrii

Cztery narzędzia w powiecie bydgoskim

Ile jest warte moje mieszkanie

Szacunek z aktów notarialnych w powiecie bydgoskim — za darmo, bez rejestracji.

Działka pod dom

Plan miejscowy, droga publiczna, bez zabudowy — w powiecie bydgoskim.

Grunt pod inwestycję

Działki pod bloki z obowiązującym planem w powiecie bydgoskim.

Raport o działce

Wszystko o jednej działce w jednym PDF. 79 zł / 1 działka · z Pro 1 w miesiącu w cenie, kolejne 40 zł.

Dla rzeczoznawców

Zestawienie porównawcze z aktów RCN, DOCX do operatu.

Powiat bydgoski na tle województwa i Polski

Powiat bydgoskiKujawsko-pomorskiePolska
Mediana ceny m² mieszkania, 12 mies. (RCN)6394 zł6774 zł10 158 zł
Aktów notarialnych, 12 mies.853714145 388
Ludność129 0061 971 89137 332 510
Zmiana ludności od 2005+36 %-4,7 %-2,2 %
PIT na mieszkańca 20241916 zł1471 zł1840 zł
Saldo migracji na 1 000 mieszk.+11,5 ‰-0,6 ‰+0,3 ‰
Mieszkańcy 0–17 lat20,4 %17,4 %17,7 %
Wiek poprodukcyjny19 %24,6 %24,1 %
Przeciętne wynagrodzenie brutto8049 zł8414 zł9379 zł

RCN: transakcje wolnorynkowe mieszkań, mediana ważona liczbą aktów, ostatnie 12 miesięcy. GUS BDL: ludność 31 XII, PIT = udział gminy we wpływach ÷ ludność (wskaźnik względny). Wynagrodzenie GUS publikuje od poziomu powiatu.

01

Gminy powiatu

GminaLudność · od 2005PIT / mieszk.Saldo migracji ‰0–17 latMieszkania zł/m²10 latNowe sprzedane 12 m.Pozwolenia 12 m.MPZPPlan ogólny
Białe Błota
wiejska · 122 km²
26 961
+97,2 %
2347+16,722,46531
7 aktów
—
0 inw.
34387brak
Koronowo
miejsko-wiejska · 411 km²
22 990
-0,9 %
1091+118,55468
17 aktów
—
0 inw.
196126uchwalony
Osielsko
wiejska · 102 km²
19 488
+125,7 %
3652+25,3239501
27 aktów
1
7 inw.
24141brak
Solec Kujawski
miejsko-wiejska · 175 km²
16 157
+0,7 %
1750017,36930
12 aktów
—
0 inw.
12730uchwalony
Dobrcz
wiejska · 130 km²
13 100
+43 %
1321+16,121,13232
5 aktów
—
0 inw.
17562brak
Sicienko
wiejska · 180 km²
11 130
+24,4 %
1334+14,421,14269
14 aktów
—
0 inw.
18340brak
Nowa Wieś Wielka
wiejska · 148 km²
10 489
+30,1 %
1741+6,518,36730
2 aktów
0
1 inw.
13254uchwalony
Dąbrowa Chełmińska
wiejska · 125 km²
8691
+22,1 %
1184+9192761
1 aktów
—
0 inw.
9854uchwalony

Ludność GUS 31 XII 2024 i zmiana od 2005; PIT na mieszkańca 2024 z miejscem wśród 380 jednostek w Polsce; mediana ceny m² mieszkania z aktów notarialnych (RCN) za 12 mies.; sprzedaż z ustawowych wykazów cen; pozwolenia GUNB; liczba obowiązujących MPZP.

02

Ceny transakcyjne — z aktów notarialnych

3000400050006000700035542016341620173362201836082019494120204963202153032022551320237106202466902025Powiat bydgoskiKujawsko-pomorskie
Mediana ceny transakcyjnej m² mieszkania rocznie, 10 lat — Powiat bydgoski (niebieska) i Kujawsko-pomorskie (szara). RCN, transakcje wolnorynkowe, ważone liczbą aktów; lata z ≥ 5 aktami. Bieżący rok pominięty — rejestr uzupełnia akty przez 2–4 miesiące.
50006000700080005097Q2 236045Q3 235890Q4 237843Q1 246922Q2 246739Q3 246601Q4 246375Q1 256681Q2 256930Q3 256771Q4 255817Q1 26Powiat bydgoskiKujawsko-pomorskie
Ostatnie 3 lata kwartalnie (kwartały z ≥ 5 aktami). Kwartały, do których rejestr wciąż dopisuje akty (ostatnie 3 miesiące), pominięte.
RodzajMediana zł/m²Aktów 12 mies.Uwaga
Mieszkania639485transakcje wolnorynkowe, 12 mies.
Domy (na m² działki)——konwencja GUS: cena domu na m² gruntu
Grunty1371177mediana zależy od udziału gruntów rolnych

Rejestr Cen Nieruchomości, ostatnie 12 miesięcy; akty trafiają do rejestru z 2–4-miesięcznym opóźnieniem.

03

Nowe mieszkania — ile deweloperzy sprzedają

122paź 25lis 25gru 25sty 261lut 26mar 26kwi 26maj 26cze 26lip 26sie 26wrz 26
Lokale, które zniknęły z wykazów cen deweloperów na tym obszarze, miesięcznie (ustawa o jawności cen; pierwszy miesiąc każdej inwestycji pominięty; bieżący miesiąc niepełny).
InwestycjaLokaliW ofercieSprzedane/mies.12 mies.zł/m² oferta
Moderator M-Park sp. z o.o. Sp. k.
Niemcz Elizy Orzeszkowej
272610,111 350
Martens Kuna Sp. j.
Brzoza ul. Polnej Róży
46460–6620
Ebud Dom/inwestycja Boutique
Niemcz ul. Władysława Reymonta
18180–11 252
Moderator M-Park sp. z o.o. Sp. k.
Osielsko Aleja Adama Mickiewicza
66660–9700
Optimum Sp. Z O.o
Osielsko ul. Botaniczna
12120–7459
Optimum Sp. Z O.o
Osielsko ul. Nadbrzeżna
880–7557
Willowa 8 Sp. z o.o.
Niemcz Bydgoska
660––
EHAUS Sp. z o.o
Osielsko Bazyliowa
330–8609

Mediana ceny ofertowej w wykazach: 8609 zł/m² (8 inwestycji; w tabeli 10 najszybciej sprzedających). „Sprzedany” = lokal zniknął z wykazu; rezerwacje i wycofania liczone tak samo.

04

Ludność i dochody

50 000100 000200520092013201720212025
Ludność, stan na 31 XII (GUS BDL 72305)
2882
zameldowań w 2025, w tym 2181 z miast (76 %)
+11,5 ‰
saldo migracji na 1 000 mieszkańców (Polska +0,3 ‰)
20,4 %
mieszkańców w wieku 0–17 (Polska 17,7 %)
19 %
w wieku poprodukcyjnym (Polska 24,1 %)
807
urodzeń w 2025 (6,3 ‰; Polska 6,4 ‰)
8049 zł
przeciętne wynagrodzenie brutto (2025)

PIT na mieszkańca 1916 zł (2024) to udział samorządu we wpływach z podatku dochodowego. Odpowiada to ok. 4982 zł całego PIT i ok. 41 518 zł rocznego dochodu do opodatkowania na mieszkańca (udział 38,46 %, stawka 12 %). Mieszkanie 100 m² po medianie kosztuje 3,3 roku dochodu gospodarstwa (2 × wynagrodzenie w powiecie).

Szacunek dochodu: PIT na mieszkańca ÷ 38,46 % (udział gmin i powiatów we wpływach) ÷ 12 % (pierwsza stawka). Liczony na mieszkańca, nie na podatnika — dzieci i osoby bez dochodu wchodzą do mianownika.

05

Plan miejscowy i plan ogólny

494
494 obowiązujących planów miejscowych, najnowszy od 2026-07-22
4 / 8
gmin z uchwalonym planem ogólnym (4 z 8)

Plan ogólny gminy zastępuje studium; po 1 stycznia 2026 r. bez niego gmina nie wydaje decyzji WZ. Które gminy zdążyły: monitor planów ogólnych →

06

Pozwolenia na budowę

1495
pozwoleń w 12 mies.
3345 w 24 mies.
1031
na domy jednorodzinne (12 mies.)
69 % wszystkich
50100150200paź 24sty 25kwi 25lip 25paź 25sty 26kwi 26lip 26
Pozwolenia miesięcznie, 24 mies. (rejestr GUNB)
Gmina12 mies.w tym domy24 mies.
Białe Błota343249763
Osielsko241165530
Koronowo196104537
Sicienko183129361
Dobrcz175138395
Nowa Wieś Wielka132110280
Solec Kujawski12760267
Dąbrowa Chełmińska9876212
07

Szkoły podstawowe — egzamin ósmoklasisty

SzkołaStanin (1–9)WynikZdających
Szkoła Podstawowa Im. Agaty Mróz W Niemczu
Niemcz · publiczna
871 %262
Szkoła Podstawowa W Ostromecku
Ostromecko · publiczna
768 %84
Szkoła Podstawowa Im. Ks. Jana Twardowskiego W Przyłękach
Przyłęki · publiczna
768 %116
Szkoła Podstawowa Im. 8-Go Bydgoskiego Pułku Piechoty W Borównie
Borówno · publiczna
765 %106
Szkoła Podstawowa Im. Mikołaja Kopernika W Sicienku
Sicienko · publiczna
764 %74
Szkoła Podstawowa W Kozielcu
Kozielec · publiczna
764 %56
Szkoła Podstawowa Im. Jana Pawła Ii W Łochowie
Łochowo · publiczna
764 %530
Szkoła Podstawowa Im. Polskich Olimpijczyków W Osielsku
Osielsko · publiczna
763 %508
Niepubliczna Szkoła Podstawowa "4 Pory Roku" Szkoła Twórcza I Języków Obcych
Ciele · niepubliczna
763 %62
Szkoła Podstawowa Im. Kazimierza Górskiego W Dobrczu
Dobrcz · publiczna
662 %156
Szkoła Podstawowa W Strzelcach Górnych
Strzelce Górne · publiczna
662 %70
Szkoła Podstawowa Im. Mariana Rejewskiego W Białych Błotach
Białe Błota · publiczna
662 %722

Dwanaście najlepszych szkół obszaru wg staninu (RSPO + CKE, średnia z ostatnich lat egzaminu E8). Stanin 9 = najlepsze 4 % szkół w Polsce.

08

Okolica — powiaty sąsiednie i województwo

Powiaty graniczące z Powiat bydgoski

Powiat Bydgoszcz
Kujawsko-pomorskie
8160 zł/m²
321 100 mieszk. · PIT 2162 zł
Powiat chełmiński
Kujawsko-pomorskie
4397 zł/m²
48 347 mieszk. · PIT 1035 zł
Powiat inowrocławski
Kujawsko-pomorskie
5307 zł/m²
147 387 mieszk. · PIT 1215 zł
Powiat nakielski
Kujawsko-pomorskie
4945 zł/m²
81 912 mieszk. · PIT 1028 zł
Powiat sępoleński
Kujawsko-pomorskie
4444 zł/m²
38 284 mieszk. · PIT 771 zł
Powiat świecki
Kujawsko-pomorskie
5586 zł/m²
93 670 mieszk. · PIT 1191 zł
Powiat toruński
Kujawsko-pomorskie
6191 zł/m²
115 430 mieszk. · PIT 1415 zł
Powiat tucholski
Kujawsko-pomorskie
4780 zł/m²
46 525 mieszk. · PIT 1002 zł
Powiat żniński
Kujawsko-pomorskie
6003 zł/m²
66 598 mieszk. · PIT 976 zł

Powiaty województwa Kujawsko-pomorskie

09

Najczęstsze pytania

Czym jest mediana ceny transakcyjnej i czym różni się od ceny ofertowej?

Mediana to środkowa wartość wszystkich cen z aktów notarialnych w danym okresie — połowa transakcji była droższa, połowa tańsza. To cena, za którą mieszkania faktycznie się sprzedały, nie cena, za jaką były wystawione w ogłoszeniu (ta bywa wyższa o kilka–kilkanaście procent).

Dlaczego najnowsze miesiące nie są widoczne na wykresie?

Akt notarialny trafia do rejestru z opóźnieniem 2–4 miesięcy. Pokazywanie niepełnego miesiąca zaniżałoby liczbę transakcji i zniekształcało medianę, więc bieżący okres jest pomijany do czasu, aż rejestr się uzupełni.

Skąd pochodzą dane i jak często się aktualizują?

Ceny mieszkań — z Rejestru Cen Nieruchomości (akty notarialne, licencja CC BY 4.0). Nowe inwestycje — z ustawowych wykazów cen deweloperów (dane.gov.pl). Pozwolenia na budowę — z rejestru GUNB. Ludność i dochody — z Banku Danych Lokalnych GUS. Strona przelicza dane po każdej aktualizacji źródeł.

Co oznacza "PIT na mieszkańca"?

To udział samorządu we wpływach z podatku dochodowego mieszkańców (GUS), liczony na wszystkich mieszkańców — nie na podatników. Dzieci i osoby bez dochodu wchodzą do mianownika, więc wartość jest wskaźnikiem porównawczym, nie realnym podatkiem jednej osoby.

10

Źródła

Rejestr Cen Nieruchomości (akty notarialne, CC BY 4.0) · ustawowe wykazy cen deweloperów (dane.gov.pl) · rejestr pozwoleń na budowę GUNB · Ewidencja Zbiorów i Usług Danych Przestrzennych (MPZP), rejestr planów ogólnych · GUS Bank Danych Lokalnych · RSPO, CKE · Mapbox © OpenStreetMap. Strona generowana automatycznie. stan 29 września 2026 r..