centria
Powiat
Zachodniopomorskie · powiat · 8 gmin · dane na 29 września 2026 r.

Powiat koszaliński: profile gmin — rynek, inwestycje, ludność

Powiat koszaliński w województwie zachodniopomorskim to 8 gmin i 64 245 mieszkańców (+0 % od 2005). Mediana ceny m² mieszkania 9 587 zł (419 aktów w 12 mies.). Plan ogólny uchwaliło 0 z 8 gmin. 167 planów miejscowych, 1 064 pozwoleń na budowę w 12 mies. Deweloperzy prowadzą 2 inwestycji z ustawowym wykazem cen.

inwestycje z wykazem cen (2)granica powiatu
otwórz interaktywną mapę z działkami, strefami i cenami →
64 245
mieszkańców w 8 gminach
+0,4 % od 2005
1383 zł
PIT na mieszkańca (2024, udział samorządu)
≈ 29 964 zł rocznego dochodu na mieszkańca (szacunek)
9587 zł
mediana ceny m² mieszkania (RCN, 12 mies.)
419 aktów w 12 mies.
11
nowych mieszkań sprzedanych w 12 mies. (wykazy)
2 inwestycji · 23 w ofercie
0 / 8
gmin z uchwalonym planem ogólnym
stan rejestru 29 września 2026 r.
+3,6 ‰
saldo migracji na 1 000 mieszk.
0–17 lat 17,6 % · poprodukcyjni 22,4 %
7802 zł
przeciętne wynagrodzenie brutto
1064
pozwoleń w 12 mies.
Narzędzia Centrii

Cztery narzędzia w powiecie koszalińskim

Ile jest warte moje mieszkanie

Szacunek z aktów notarialnych w powiecie koszalińskim — za darmo, bez rejestracji.

Działka pod dom

Plan miejscowy, droga publiczna, bez zabudowy — w powiecie koszalińskim.

Grunt pod inwestycję

Działki pod bloki z obowiązującym planem w powiecie koszalińskim.

Raport o działce

Wszystko o jednej działce w jednym PDF. 79 zł / 1 działka · z Pro 1 w miesiącu w cenie, kolejne 40 zł.

Dla rzeczoznawców

Zestawienie porównawcze z aktów RCN, DOCX do operatu.

Powiat koszaliński na tle województwa i Polski

Powiat koszalińskiZachodniopomorskiePolska
Mediana ceny m² mieszkania, 12 mies. (RCN)9587 zł8680 zł10 158 zł
Aktów notarialnych, 12 mies.4199339145 388
Ludność64 2451 612 68037 332 510
Zmiana ludności od 2005+0,4 %-4,8 %-2,2 %
PIT na mieszkańca 20241383 zł1560 zł1840 zł
Saldo migracji na 1 000 mieszk.+3,6 ‰-0,1 ‰+0,3 ‰
Mieszkańcy 0–17 lat17,6 %16,4 %17,7 %
Wiek poprodukcyjny22,4 %25,7 %24,1 %
Przeciętne wynagrodzenie brutto7802 zł8757 zł9379 zł

RCN: transakcje wolnorynkowe mieszkań, mediana ważona liczbą aktów, ostatnie 12 miesięcy. GUS BDL: ludność 31 XII, PIT = udział gminy we wpływach ÷ ludność (wskaźnik względny). Wynagrodzenie GUS publikuje od poziomu powiatu.

01

Gminy powiatu

GminaLudność · od 2005PIT / mieszk.Saldo migracji ‰0–17 latMieszkania zł/m²10 latNowe sprzedane 12 m.Pozwolenia 12 m.MPZPPlan ogólny
Sianów
miejsko-wiejska · 235 km²
13 970
+5,5 %
1089-0,217,55726
45 aktów
—
0 inw.
15427brak
Świeszyno
wiejska · 133 km²
8856
+57,7 %
1660+22,9215669
30 aktów
—
0 inw.
22022brak
Będzino
wiejska · 167 km²
8545
-7,8 %
1304-1,317,24533
21 aktów
—
0 inw.
13210brak
Bobolice
miejsko-wiejska · 367 km²
7993
-19,3 %
1018-5162537
25 aktów
—
0 inw.
1033brak
Polanów
miejsko-wiejska · 393 km²
7811
-15,1 %
758-516,72655
18 aktów
—
0 inw.
560brak
Biesiekierz
wiejska · 113 km²
6888
+28,8 %
2271+17,718,85510
15 aktów
—
0 inw.
10818brak
Manowo
wiejska · 185 km²
5659
-10,4 %
1890+1,217,94773
37 aktów
—
0 inw.
9422brak
Mielno
miejsko-wiejska · 57 km²
4523
0 %
1695-0,414,113 844
228 aktów
11
2 inw.
19565brak

Ludność GUS 31 XII 2024 i zmiana od 2005; PIT na mieszkańca 2024 z miejscem wśród 380 jednostek w Polsce; mediana ceny m² mieszkania z aktów notarialnych (RCN) za 12 mies.; sprzedaż z ustawowych wykazów cen; pozwolenia GUNB; liczba obowiązujących MPZP.

02

Ceny transakcyjne — z aktów notarialnych

40006000800025772016299020174177201863972019615020206619202181192022699520236092202479942025Powiat koszalińskiZachodniopomorskie
Mediana ceny transakcyjnej m² mieszkania rocznie, 10 lat — Powiat koszaliński (niebieska) i Zachodniopomorskie (szara). RCN, transakcje wolnorynkowe, ważone liczbą aktów; lata z ≥ 5 aktami. Bieżący rok pominięty — rejestr uzupełnia akty przez 2–4 miesiące.
40006000800010 0004129Q2 235324Q3 239075Q4 234720Q1 245831Q2 247860Q3 245881Q4 247621Q1 256830Q2 256018Q3 2510 521Q4 259409Q1 269131Q2 26Powiat koszalińskiZachodniopomorskie
Ostatnie 3 lata kwartalnie (kwartały z ≥ 5 aktami). Kwartały, do których rejestr wciąż dopisuje akty (ostatnie 3 miesiące), pominięte.
RodzajMediana zł/m²Aktów 12 mies.Uwaga
Mieszkania9587419transakcje wolnorynkowe, 12 mies.
Domy (na m² działki)——konwencja GUS: cena domu na m² gruntu
Grunty67743mediana zależy od udziału gruntów rolnych

Rejestr Cen Nieruchomości, ostatnie 12 miesięcy; akty trafiają do rejestru z 2–4-miesięcznym opóźnieniem.

03

Nowe mieszkania — ile deweloperzy sprzedają

1234paź 25lis 25gru 251sty 26lut 261mar 262kwi 261maj 264cze 26lip 261sie 261wrz 26
Lokale, które zniknęły z wykazów cen deweloperów na tym obszarze, miesięcznie (ustawa o jawności cen; pierwszy miesiąc każdej inwestycji pominięty; bieżący miesiąc niepełny).
InwestycjaLokaliW ofercieSprzedane/mies.12 mies.zł/m² oferta
Premium Properties 8 Sp. z o.o.
Gąski Nadbrzeżna
208110,915 700
Fundusz Mieszkaniowo Handlowy Sp. z o. o.
Mielno Sosnowa
15150–17 172

Mediana ceny ofertowej w wykazach: 17 172 zł/m² (2 inwestycji; w tabeli 10 najszybciej sprzedających). „Sprzedany” = lokal zniknął z wykazu; rezerwacje i wycofania liczone tak samo.

04

Ludność i dochody

20 00040 00060 000200520092013201720212025
Ludność, stan na 31 XII (GUS BDL 72305)
1241
zameldowań w 2025, w tym 867 z miast (70 %)
+3,6 ‰
saldo migracji na 1 000 mieszkańców (Polska +0,3 ‰)
17,6 %
mieszkańców w wieku 0–17 (Polska 17,7 %)
22,4 %
w wieku poprodukcyjnym (Polska 24,1 %)
364
urodzeń w 2025 (5,7 ‰; Polska 6,4 ‰)
7802 zł
przeciętne wynagrodzenie brutto (2025)

PIT na mieszkańca 1383 zł (2024) to udział samorządu we wpływach z podatku dochodowego. Odpowiada to ok. 3596 zł całego PIT i ok. 29 964 zł rocznego dochodu do opodatkowania na mieszkańca (udział 38,46 %, stawka 12 %). Mieszkanie 100 m² po medianie kosztuje 5,1 roku dochodu gospodarstwa (2 × wynagrodzenie w powiecie).

Szacunek dochodu: PIT na mieszkańca ÷ 38,46 % (udział gmin i powiatów we wpływach) ÷ 12 % (pierwsza stawka). Liczony na mieszkańca, nie na podatnika — dzieci i osoby bez dochodu wchodzą do mianownika.

05

Plan miejscowy i plan ogólny

167
167 obowiązujących planów miejscowych, najnowszy od 2026-08-11
0 / 8
gmin z uchwalonym planem ogólnym (0 z 8)

Plan ogólny gminy zastępuje studium; po 1 stycznia 2026 r. bez niego gmina nie wydaje decyzji WZ. Które gminy zdążyły: monitor planów ogólnych →

06

Pozwolenia na budowę

1064
pozwoleń w 12 mies.
1924 w 24 mies.
632
na domy jednorodzinne (12 mies.)
59 % wszystkich
50100paź 24sty 25kwi 25lip 25paź 25sty 26kwi 26lip 26
Pozwolenia miesięcznie, 24 mies. (rejestr GUNB)
Gmina12 mies.w tym domy24 mies.
Świeszyno220148339
Mielno19578371
Sianów15487278
Będzino132107264
Biesiekierz10872243
Bobolice10362152
Manowo9452173
Polanów5624102
320995111
320991111
07

Szkoły podstawowe — egzamin ósmoklasisty

SzkołaStanin (1–9)WynikZdających
Szkoła Podstawowa Im. Kardynała Ignacego Jeża W Tymieniu
Tymień · publiczna
869 %54
Szkoła Podstawowa Im. Ignacego Łukasiewicza W Biesiekierzu
Biesiekierz · publiczna
661 %72
Szkoła Podstawowa Im. Leśników Polskich W Dobrzycy
Dobrzyca · publiczna
660 %80
Szkoła Podstawowa Im. Lasów Państwowych W Manowie
Manowo · publiczna
660 %52
Szkoła Podstawowa Im. Leonida Teligi W Mielnie
Mielno · publiczna
659 %104
Szkoła Podstawowa W Boninie
Bonin · publiczna
658 %90
Szkoła Podstawowa Im. Straży Granicznej W Sarbinowie
Sarbinowo · publiczna
557 %42
Szkoła Podstawowa Im. Marii Skłodowskiej Curie W Starych Bielicach
Stare Bielice · publiczna
557 %170
Szkoła Podstawowa Im. Ludzi Morza W Mścicach
Mścice · publiczna
555 %174
Szkoła Podstawowa W Polanowie Im. Danuty Siedzikówny Ps. Inka
Polanów · publiczna
454 %260
Szkoła Podstawowa Im. Wisławy Szymborskiej W Konikowie
Konikowo · publiczna
452 %136
Szkoła Podstawowa Nr 2 Im. Bohaterów 8 Drezdeńskiej Dywizji Piechoty
Sianów · publiczna
452 %222

Dwanaście najlepszych szkół obszaru wg staninu (RSPO + CKE, średnia z ostatnich lat egzaminu E8). Stanin 9 = najlepsze 4 % szkół w Polsce.

08

Okolica — powiaty sąsiednie i województwo

Powiaty graniczące z Powiat koszaliński

Powiat białogardzki
Zachodniopomorskie
4182 zł/m²
43 526 mieszk. · PIT 1019 zł
Powiat bytowski
Pomorskie
5552 zł/m²
75 760 mieszk. · PIT 1182 zł
Powiat kołobrzeski
Zachodniopomorskie
12 597 zł/m²
76 285 mieszk. · PIT 1474 zł
Powiat Koszalin
Zachodniopomorskie
7415 zł/m²
104 582 mieszk. · PIT 2135 zł
Powiat sławieński
Zachodniopomorskie
6736 zł/m²
51 893 mieszk. · PIT 956 zł
Powiat słupski
Pomorskie
7157 zł/m²
95 395 mieszk. · PIT 1267 zł
Powiat szczecinecki
Zachodniopomorskie
5769 zł/m²
71 481 mieszk. · PIT 1095 zł

Powiaty województwa Zachodniopomorskie

09

Najczęstsze pytania

Czym jest mediana ceny transakcyjnej i czym różni się od ceny ofertowej?

Mediana to środkowa wartość wszystkich cen z aktów notarialnych w danym okresie — połowa transakcji była droższa, połowa tańsza. To cena, za którą mieszkania faktycznie się sprzedały, nie cena, za jaką były wystawione w ogłoszeniu (ta bywa wyższa o kilka–kilkanaście procent).

Dlaczego najnowsze miesiące nie są widoczne na wykresie?

Akt notarialny trafia do rejestru z opóźnieniem 2–4 miesięcy. Pokazywanie niepełnego miesiąca zaniżałoby liczbę transakcji i zniekształcało medianę, więc bieżący okres jest pomijany do czasu, aż rejestr się uzupełni.

Skąd pochodzą dane i jak często się aktualizują?

Ceny mieszkań — z Rejestru Cen Nieruchomości (akty notarialne, licencja CC BY 4.0). Nowe inwestycje — z ustawowych wykazów cen deweloperów (dane.gov.pl). Pozwolenia na budowę — z rejestru GUNB. Ludność i dochody — z Banku Danych Lokalnych GUS. Strona przelicza dane po każdej aktualizacji źródeł.

Co oznacza "PIT na mieszkańca"?

To udział samorządu we wpływach z podatku dochodowego mieszkańców (GUS), liczony na wszystkich mieszkańców — nie na podatników. Dzieci i osoby bez dochodu wchodzą do mianownika, więc wartość jest wskaźnikiem porównawczym, nie realnym podatkiem jednej osoby.

10

Źródła

Rejestr Cen Nieruchomości (akty notarialne, CC BY 4.0) · ustawowe wykazy cen deweloperów (dane.gov.pl) · rejestr pozwoleń na budowę GUNB · Ewidencja Zbiorów i Usług Danych Przestrzennych (MPZP), rejestr planów ogólnych · GUS Bank Danych Lokalnych · RSPO, CKE · Mapbox © OpenStreetMap. Strona generowana automatycznie. stan 29 września 2026 r..