centria
Powiat
Śląskie · powiat · 8 gmin · dane na 29 września 2026 r.

Powiat lubliniecki: profile gmin — rynek, inwestycje, ludność

Powiat lubliniecki w województwie śląskim to 8 gmin i 73 974 mieszkańców (-4 % od 2005). Mediana ceny m² mieszkania 5 035 zł (75 aktów w 12 mies.). Plan ogólny uchwaliło 2 z 8 gmin. 301 planów miejscowych, 776 pozwoleń na budowę w 12 mies. Deweloperzy prowadzą 2 inwestycji z ustawowym wykazem cen.

inwestycje z wykazem cen (2)granica powiatu
otwórz interaktywną mapę z działkami, strefami i cenami →
73 974
mieszkańców w 8 gminach
-3,5 % od 2005
1285 zł
PIT na mieszkańca (2024, udział samorządu)
≈ 27 840 zł rocznego dochodu na mieszkańca (szacunek)
5035 zł
mediana ceny m² mieszkania (RCN, 12 mies.)
75 aktów w 12 mies.
7
nowych mieszkań sprzedanych w 12 mies. (wykazy)
2 inwestycji · 8 w ofercie
2 / 8
gmin z uchwalonym planem ogólnym
stan rejestru 29 września 2026 r.
-0,2 ‰
saldo migracji na 1 000 mieszk.
0–17 lat 17,6 % · poprodukcyjni 23,4 %
8221 zł
przeciętne wynagrodzenie brutto
776
pozwoleń w 12 mies.
Narzędzia Centrii

Cztery narzędzia w powiecie lublinieckim

Ile jest warte moje mieszkanie

Szacunek z aktów notarialnych w powiecie lublinieckim — za darmo, bez rejestracji.

Działka pod dom

Plan miejscowy, droga publiczna, bez zabudowy — w powiecie lublinieckim.

Grunt pod inwestycję

Działki pod bloki z obowiązującym planem w powiecie lublinieckim.

Raport o działce

Wszystko o jednej działce w jednym PDF. 79 zł / 1 działka · z Pro 1 w miesiącu w cenie, kolejne 40 zł.

Dla rzeczoznawców

Zestawienie porównawcze z aktów RCN, DOCX do operatu.

Powiat lubliniecki na tle województwa i Polski

Powiat lublinieckiŚląskiePolska
Mediana ceny m² mieszkania, 12 mies. (RCN)5035 zł6966 zł10 158 zł
Aktów notarialnych, 12 mies.7514 406145 388
Ludność73 9744 261 79237 332 510
Zmiana ludności od 2005-3,5 %-9 %-2,2 %
PIT na mieszkańca 20241285 zł1966 zł1840 zł
Saldo migracji na 1 000 mieszk.-0,2 ‰-0,5 ‰+0,3 ‰
Mieszkańcy 0–17 lat17,6 %16,7 %17,7 %
Wiek poprodukcyjny23,4 %25,8 %24,1 %
Przeciętne wynagrodzenie brutto8221 zł9209 zł9379 zł

RCN: transakcje wolnorynkowe mieszkań, mediana ważona liczbą aktów, ostatnie 12 miesięcy. GUS BDL: ludność 31 XII, PIT = udział gminy we wpływach ÷ ludność (wskaźnik względny). Wynagrodzenie GUS publikuje od poziomu powiatu.

01

Gminy powiatu

GminaLudność · od 2005PIT / mieszk.Saldo migracji ‰0–17 latMieszkania zł/m²10 latNowe sprzedane 12 m.Pozwolenia 12 m.MPZPPlan ogólny
Lubliniec
miejska · 89 km²
22 931
-5,4 %
1667-0,5175333
46 aktów
7
2 inw.
21740uchwalony
Koszęcin
wiejska · 129 km²
11 725
+2,3 %
1216-1,418,26680
2 aktów
—
0 inw.
148107uchylony
Woźniki
miejsko-wiejska · 128 km²
9230
-3,9 %
1362+0,417,32896
3 aktów
—
0 inw.
7085brak
Ciasna
wiejska · 134 km²
7140
-10,2 %
766+2,716,62458
9 aktów
—
0 inw.
9625brak
Kochanowice
wiejska · 80 km²
6939
+3,6 %
887-1,919,63586
6 aktów
—
0 inw.
9915uchylony
Pawonków
wiejska · 119 km²
6406
-1,1 %
795-2,818,15338
3 aktów
—
0 inw.
9420brak
Herby
wiejska · 86 km²
6308
-9,4 %
1323+3,817,53603
5 aktów
—
0 inw.
331brak
Boronów
wiejska · 58 km²
3295
-0,1 %
1473-2,118,23630
1 aktów
—
0 inw.
188uchwalony

Ludność GUS 31 XII 2024 i zmiana od 2005; PIT na mieszkańca 2024 z miejscem wśród 380 jednostek w Polsce; mediana ceny m² mieszkania z aktów notarialnych (RCN) za 12 mies.; sprzedaż z ustawowych wykazów cen; pozwolenia GUNB; liczba obowiązujących MPZP.

02

Ceny transakcyjne — z aktów notarialnych

3000400050006000700024642016249520172734201827082019314820203364202139512022423420235041202443822025Powiat lublinieckiŚląskie
Mediana ceny transakcyjnej m² mieszkania rocznie, 10 lat — Powiat lubliniecki (niebieska) i Śląskie (szara). RCN, transakcje wolnorynkowe, ważone liczbą aktów; lata z ≥ 5 aktami. Bieżący rok pominięty — rejestr uzupełnia akty przez 2–4 miesiące.
40005000600070004415Q3 234753Q4 234485Q1 244391Q2 246493Q3 244342Q4 244049Q1 254114Q2 254305Q3 255326Q4 254865Q1 264829Q2 26Powiat lublinieckiŚląskie
Ostatnie 3 lata kwartalnie (kwartały z ≥ 5 aktami). Kwartały, do których rejestr wciąż dopisuje akty (ostatnie 3 miesiące), pominięte.
RodzajMediana zł/m²Aktów 12 mies.Uwaga
Mieszkania503575transakcje wolnorynkowe, 12 mies.
Domy (na m² działki)——konwencja GUS: cena domu na m² gruntu
Grunty51214mediana zależy od udziału gruntów rolnych

Rejestr Cen Nieruchomości, ostatnie 12 miesięcy; akty trafiają do rejestru z 2–4-miesięcznym opóźnieniem.

03

Nowe mieszkania — ile deweloperzy sprzedają

1234paź 25lis 251gru 254sty 26lut 26mar 26kwi 26maj 26cze 262lip 26sie 26wrz 26
Lokale, które zniknęły z wykazów cen deweloperów na tym obszarze, miesięcznie (ustawa o jawności cen; pierwszy miesiąc każdej inwestycji pominięty; bieżący miesiąc niepełny).
InwestycjaLokaliW ofercieSprzedane/mies.12 mies.zł/m² oferta
Nextgen Construction Sp. zo.o
Lubliniec Wawrzyńca Hajdy
9350,57009
Rose Hill Sp. z o.o.
Lubliniec ul. Wyszyńskiego
11520,36493

Mediana ceny ofertowej w wykazach: 7009 zł/m² (2 inwestycji; w tabeli 10 najszybciej sprzedających). „Sprzedany” = lokal zniknął z wykazu; rezerwacje i wycofania liczone tak samo.

04

Ludność i dochody

20 00040 00060 000200520092013201720212025
Ludność, stan na 31 XII (GUS BDL 72305)
730
zameldowań w 2025, w tym 422 z miast (58 %)
-0,2 ‰
saldo migracji na 1 000 mieszkańców (Polska +0,3 ‰)
17,6 %
mieszkańców w wieku 0–17 (Polska 17,7 %)
23,4 %
w wieku poprodukcyjnym (Polska 24,1 %)
418
urodzeń w 2025 (5,7 ‰; Polska 6,4 ‰)
8221 zł
przeciętne wynagrodzenie brutto (2025)

PIT na mieszkańca 1285 zł (2024) to udział samorządu we wpływach z podatku dochodowego. Odpowiada to ok. 3341 zł całego PIT i ok. 27 840 zł rocznego dochodu do opodatkowania na mieszkańca (udział 38,46 %, stawka 12 %). Mieszkanie 100 m² po medianie kosztuje 2,6 roku dochodu gospodarstwa (2 × wynagrodzenie w powiecie).

Szacunek dochodu: PIT na mieszkańca ÷ 38,46 % (udział gmin i powiatów we wpływach) ÷ 12 % (pierwsza stawka). Liczony na mieszkańca, nie na podatnika — dzieci i osoby bez dochodu wchodzą do mianownika.

05

Plan miejscowy i plan ogólny

301
301 obowiązujących planów miejscowych, najnowszy od 2026-08-01
2 / 8
gmin z uchwalonym planem ogólnym (2 z 8)

Plan ogólny gminy zastępuje studium; po 1 stycznia 2026 r. bez niego gmina nie wydaje decyzji WZ. Które gminy zdążyły: monitor planów ogólnych →

06

Pozwolenia na budowę

776
pozwoleń w 12 mies.
2117 w 24 mies.
328
na domy jednorodzinne (12 mies.)
42 % wszystkich
100200300400paź 24sty 25kwi 25lip 25paź 25sty 26kwi 26lip 26
Pozwolenia miesięcznie, 24 mies. (rejestr GUNB)
Gmina12 mies.w tym domy24 mies.
Lubliniec21744453
Koszęcin14882294
Kochanowice9942169
Ciasna9641584
Pawonków9473302
Woźniki7028158
Herby3310110
Boronów18746
240709111
07

Szkoły podstawowe — egzamin ósmoklasisty

SzkołaStanin (1–9)WynikZdających
Szkoła Podstawowa Im Mikołaja Kopernika W Olszynie
Olszyna · publiczna
768 %32
Niepubliczna Szkoła Podstawowa W Kamieńskich Młynach
Kamieńskie Młyny · niepubliczna
763 %24
Szkoła Podstawowa Im. Józefa Lompy W Lubszy
Lubsza · publiczna
763 %50
Publiczna Szkoła Podstawowa W Kochanowicach
Kochanowice · publiczna
662 %194
Szkoła Podstawowa Im. Powstańców Śląskich W Kamienicy
Kamienica · publiczna
662 %56
Szkoła Podstawowa Nr 4 Im. 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty W Lublińcu
Lubliniec · publiczna
662 %168
Szkoła Podstawowa Im.74 Górnośląskiego Pułku Piechoty W Sadowie
Sadów · publiczna
661 %78
Szkoła Podstawowa Im.Jana Pawła Ii
Koszęcin · publiczna
661 %243
Szkoła Podstawowa Im Juliana Tuwima W Lisowie
Lisów · publiczna
660 %134
Szkoła Podstawowa "Naukowa Wyspa"
Koszęcin · niepubliczna
660 %36
Zespół-Szkolno Przedszkolny W Ciasnej-Szkoła Podstawowa W Ciasnej Im. Powstańców Śląskich
Ciasna · publiczna
558 %120
Szkoła Podstawowa W Boronowie W Zespole Placówek Oświatowych Im. Unii Europejskiej W Boronowie
Boronów · publiczna
558 %168

Dwanaście najlepszych szkół obszaru wg staninu (RSPO + CKE, średnia z ostatnich lat egzaminu E8). Stanin 9 = najlepsze 4 % szkół w Polsce.

08

Okolica — powiaty sąsiednie i województwo

Powiaty graniczące z Powiat lubliniecki

Powiat częstochowski
Śląskie
brak aktów
130 415 mieszk. · PIT 1360 zł
Powiat kłobucki
Śląskie
brak aktów
80 836 mieszk. · PIT 1497 zł
Powiat myszkowski
Śląskie
4913 zł/m²
66 492 mieszk. · PIT 1480 zł
Powiat oleski
Opolskie
4910 zł/m²
60 378 mieszk. · PIT 1024 zł
Powiat strzelecki
Opolskie
5103 zł/m²
70 296 mieszk. · PIT 1230 zł
Powiat tarnogórski
Śląskie
5607 zł/m²
138 341 mieszk. · PIT 1825 zł

Powiaty województwa Śląskie

09

Najczęstsze pytania

Czym jest mediana ceny transakcyjnej i czym różni się od ceny ofertowej?

Mediana to środkowa wartość wszystkich cen z aktów notarialnych w danym okresie — połowa transakcji była droższa, połowa tańsza. To cena, za którą mieszkania faktycznie się sprzedały, nie cena, za jaką były wystawione w ogłoszeniu (ta bywa wyższa o kilka–kilkanaście procent).

Dlaczego najnowsze miesiące nie są widoczne na wykresie?

Akt notarialny trafia do rejestru z opóźnieniem 2–4 miesięcy. Pokazywanie niepełnego miesiąca zaniżałoby liczbę transakcji i zniekształcało medianę, więc bieżący okres jest pomijany do czasu, aż rejestr się uzupełni.

Skąd pochodzą dane i jak często się aktualizują?

Ceny mieszkań — z Rejestru Cen Nieruchomości (akty notarialne, licencja CC BY 4.0). Nowe inwestycje — z ustawowych wykazów cen deweloperów (dane.gov.pl). Pozwolenia na budowę — z rejestru GUNB. Ludność i dochody — z Banku Danych Lokalnych GUS. Strona przelicza dane po każdej aktualizacji źródeł.

Co oznacza "PIT na mieszkańca"?

To udział samorządu we wpływach z podatku dochodowego mieszkańców (GUS), liczony na wszystkich mieszkańców — nie na podatników. Dzieci i osoby bez dochodu wchodzą do mianownika, więc wartość jest wskaźnikiem porównawczym, nie realnym podatkiem jednej osoby.

10

Źródła

Rejestr Cen Nieruchomości (akty notarialne, CC BY 4.0) · ustawowe wykazy cen deweloperów (dane.gov.pl) · rejestr pozwoleń na budowę GUNB · Ewidencja Zbiorów i Usług Danych Przestrzennych (MPZP), rejestr planów ogólnych · GUS Bank Danych Lokalnych · RSPO, CKE · Mapbox © OpenStreetMap. Strona generowana automatycznie. stan 29 września 2026 r..