centria
Powiat
Śląskie · powiat · 8 gmin · dane na 29 września 2026 r.

Powiat gliwicki: profile gmin — rynek, inwestycje, ludność

Powiat gliwicki w województwie śląskim to 8 gmin i 112 687 mieszkańców (-2 % od 2005). Mediana ceny m² mieszkania 5 475 zł (280 aktów w 12 mies.). Plan ogólny uchwaliło 4 z 8 gmin. 510 planów miejscowych, 1 054 pozwoleń na budowę w 12 mies. Deweloperzy prowadzą 8 inwestycji z ustawowym wykazem cen.

inwestycje z wykazem cen (8)granica powiatu
otwórz interaktywną mapę z działkami, strefami i cenami →
112 687
mieszkańców w 8 gminach
-2,2 % od 2005
1666 zł
PIT na mieszkańca (2024, udział samorządu)
≈ 36 104 zł rocznego dochodu na mieszkańca (szacunek)
5475 zł
mediana ceny m² mieszkania (RCN, 12 mies.)
280 aktów w 12 mies.
7
nowych mieszkań sprzedanych w 12 mies. (wykazy)
8 inwestycji · 454 w ofercie
4 / 8
gmin z uchwalonym planem ogólnym
stan rejestru 29 września 2026 r.
+2,1 ‰
saldo migracji na 1 000 mieszk.
0–17 lat 18,4 % · poprodukcyjni 23,3 %
8447 zł
przeciętne wynagrodzenie brutto
1054
pozwoleń w 12 mies.
Narzędzia Centrii

Cztery narzędzia w powiecie gliwickim

Ile jest warte moje mieszkanie

Szacunek z aktów notarialnych w powiecie gliwickim — za darmo, bez rejestracji.

Działka pod dom

Plan miejscowy, droga publiczna, bez zabudowy — w powiecie gliwickim.

Grunt pod inwestycję

Działki pod bloki z obowiązującym planem w powiecie gliwickim.

Raport o działce

Wszystko o jednej działce w jednym PDF. 79 zł / 1 działka · z Pro 1 w miesiącu w cenie, kolejne 40 zł.

Dla rzeczoznawców

Zestawienie porównawcze z aktów RCN, DOCX do operatu.

Powiat gliwicki na tle województwa i Polski

Powiat gliwickiŚląskiePolska
Mediana ceny m² mieszkania, 12 mies. (RCN)5475 zł6966 zł10 158 zł
Aktów notarialnych, 12 mies.28014 406145 388
Ludność112 6874 261 79237 332 510
Zmiana ludności od 2005-2,2 %-9 %-2,2 %
PIT na mieszkańca 20241666 zł1966 zł1840 zł
Saldo migracji na 1 000 mieszk.+2,1 ‰-0,5 ‰+0,3 ‰
Mieszkańcy 0–17 lat18,4 %16,7 %17,7 %
Wiek poprodukcyjny23,3 %25,8 %24,1 %
Przeciętne wynagrodzenie brutto8447 zł9209 zł9379 zł

RCN: transakcje wolnorynkowe mieszkań, mediana ważona liczbą aktów, ostatnie 12 miesięcy. GUS BDL: ludność 31 XII, PIT = udział gminy we wpływach ÷ ludność (wskaźnik względny). Wynagrodzenie GUS publikuje od poziomu powiatu.

01

Gminy powiatu

GminaLudność · od 2005PIT / mieszk.Saldo migracji ‰0–17 latMieszkania zł/m²10 latNowe sprzedane 12 m.Pozwolenia 12 m.MPZPPlan ogólny
Knurów
miejska · 34 km²
34 919
-12,4 %
1692-4,317,35652
123 aktów
0
4 inw.
99221uchwalony
Pyskowice
miejska · 31 km²
17 160
-10,5 %
1605-0,2175518
121 aktów
2
3 inw.
9541brak
Pilchowice
wiejska · 70 km²
12 922
+26 %
2065+9,719,9—
— aktów
—
0 inw.
18810brak
Gierałtowice
wiejska · 38 km²
12 827
+19,9 %
1973+8,521,17521
10 aktów
—
0 inw.
29011uchwalony
Rudziniec
wiejska · 159 km²
10 834
+1,6 %
1509+7,2183065
5 aktów
—
0 inw.
10622brak
Toszek
miejsko-wiejska · 100 km²
9227
-10,5 %
1008+5,117,84095
12 aktów
—
0 inw.
10242uchwalony
Sośnicowice
miejsko-wiejska · 117 km²
9163
+11,2 %
2008+8,219,44487
7 aktów
5
1 inw.
1021brak
Wielowieś
wiejska · 116 km²
5635
-6 %
945-7193453
2 aktów
—
0 inw.
72162uchwalony

Ludność GUS 31 XII 2024 i zmiana od 2005; PIT na mieszkańca 2024 z miejscem wśród 380 jednostek w Polsce; mediana ceny m² mieszkania z aktów notarialnych (RCN) za 12 mies.; sprzedaż z ustawowych wykazów cen; pozwolenia GUNB; liczba obowiązujących MPZP.

02

Ceny transakcyjne — z aktów notarialnych

4000600023282016255920172576201829072019343720204183202145992022474620235622202455952025Powiat gliwickiŚląskie
Mediana ceny transakcyjnej m² mieszkania rocznie, 10 lat — Powiat gliwicki (niebieska) i Śląskie (szara). RCN, transakcje wolnorynkowe, ważone liczbą aktów; lata z ≥ 5 aktami. Bieżący rok pominięty — rejestr uzupełnia akty przez 2–4 miesiące.
40005000600070004251Q2 234929Q3 234904Q4 235875Q1 245340Q2 245651Q3 245510Q4 246072Q1 255434Q2 255542Q3 255293Q4 255349Q1 265659Q2 26Powiat gliwickiŚląskie
Ostatnie 3 lata kwartalnie (kwartały z ≥ 5 aktami). Kwartały, do których rejestr wciąż dopisuje akty (ostatnie 3 miesiące), pominięte.
RodzajMediana zł/m²Aktów 12 mies.Uwaga
Mieszkania5475280transakcje wolnorynkowe, 12 mies.
Domy (na m² działki)——konwencja GUS: cena domu na m² gruntu
Grunty124657mediana zależy od udziału gruntów rolnych

Rejestr Cen Nieruchomości, ostatnie 12 miesięcy; akty trafiają do rejestru z 2–4-miesięcznym opóźnieniem.

03

Nowe mieszkania — ile deweloperzy sprzedają

1234paź 25lis 25gru 25sty 26lut 26mar 26kwi 264maj 261cze 26lip 262sie 26wrz 26
Lokale, które zniknęły z wykazów cen deweloperów na tym obszarze, miesięcznie (ustawa o jawności cen; pierwszy miesiąc każdej inwestycji pominięty; bieżący miesiąc niepełny).
InwestycjaLokaliW ofercieSprzedane/mies.12 mies.zł/m² oferta
Prox Sp z o.o.
Smolnica ul. Bukowa
6051–
JGK sp. z o.o.
Pyskowice Lokalna
595720,26641
DOM100_P5 sp. z o. o.
Knurów 1 Maja
1871870–8743
DOM100_P1 sp. z o.o.
Pyskowice Lokalna
48480–6126
DOM100_P3 sp z o.o.
Pyskowice Dworcowa
86860–8387
Xetto Investment Group Sp. z o.o.
Knurów ul. Wolności
18180–8700
Developer Estates sp. z o.o.
Knurów 26 styczeń
58580–8588
Stm Development
Knurów Jerzego Ziętka
1100–9000

Mediana ceny ofertowej w wykazach: 8588 zł/m² (8 inwestycji; w tabeli 10 najszybciej sprzedających). „Sprzedany” = lokal zniknął z wykazu; rezerwacje i wycofania liczone tak samo.

04

Ludność i dochody

50 000100 000200520092013201720212025
Ludność, stan na 31 XII (GUS BDL 72305)
1461
zameldowań w 2025, w tym 1171 z miast (80 %)
+2,1 ‰
saldo migracji na 1 000 mieszkańców (Polska +0,3 ‰)
18,4 %
mieszkańców w wieku 0–17 (Polska 17,7 %)
23,3 %
w wieku poprodukcyjnym (Polska 24,1 %)
697
urodzeń w 2025 (6,2 ‰; Polska 6,4 ‰)
8447 zł
przeciętne wynagrodzenie brutto (2025)

PIT na mieszkańca 1666 zł (2024) to udział samorządu we wpływach z podatku dochodowego. Odpowiada to ok. 4332 zł całego PIT i ok. 36 104 zł rocznego dochodu do opodatkowania na mieszkańca (udział 38,46 %, stawka 12 %). Mieszkanie 100 m² po medianie kosztuje 2,7 roku dochodu gospodarstwa (2 × wynagrodzenie w powiecie).

Szacunek dochodu: PIT na mieszkańca ÷ 38,46 % (udział gmin i powiatów we wpływach) ÷ 12 % (pierwsza stawka). Liczony na mieszkańca, nie na podatnika — dzieci i osoby bez dochodu wchodzą do mianownika.

05

Plan miejscowy i plan ogólny

510
510 obowiązujących planów miejscowych, najnowszy od 2026-04-15
4 / 8
gmin z uchwalonym planem ogólnym (4 z 8)

Plan ogólny gminy zastępuje studium; po 1 stycznia 2026 r. bez niego gmina nie wydaje decyzji WZ. Które gminy zdążyły: monitor planów ogólnych →

06

Pozwolenia na budowę

1054
pozwoleń w 12 mies.
2360 w 24 mies.
408
na domy jednorodzinne (12 mies.)
39 % wszystkich
100200300paź 24sty 25kwi 25lip 25paź 25sty 26kwi 26lip 26
Pozwolenia miesięcznie, 24 mies. (rejestr GUNB)
Gmina12 mies.w tym domy24 mies.
Gierałtowice29080486
Pilchowice18886318
Rudziniec10660210
Toszek10249187
Sośnicowice10257217
Knurów9920357
Pyskowice9526196
Wielowieś7230387
240515002
07

Szkoły podstawowe — egzamin ósmoklasisty

SzkołaStanin (1–9)WynikZdających
Miejska Szkoła Podstawowa Nr 9 Im. Marii Konopnickiej
Knurów · publiczna
768 %301
Szkoła Podstawowa W Żernicy
Żernica · publiczna
766 %228
Szkoła Podstawowa Z Oddziałami Integracyjnymi Im. Jana Pawła Ii W Paniówkach
Paniówki · publiczna
765 %208
Szkoła Podstawowa Im Karola Miarki W Przyszowicach
Przyszowice · publiczna
765 %172
Miejska Szkoła Podstawowa Nr 3 W Knurowie
Knurów · publiczna
765 %76
Szkoła Podstawowa W Pniowie Im. Królowej Jadwigi
Pniów · publiczna
765 %26
Szkoła Podstawowa Im. Witolda Budryka W Chudowie
Chudów · publiczna
764 %100
Szkoła Podstawowa W Pilchowicach
Pilchowice · publiczna
763 %162
Szkoła Podstawowa Im. Juliusza Rogera
Sośnicowice · publiczna
763 %160
Szkoła Podstawowa Nr 1 Im. Ireny Sendler W Toszku
Toszek · publiczna
661 %70
Miejska Szkoła Podstawowa Nr 7 W Knurowie
Knurów · publiczna
661 %274
Szkoła Podstawowa Im. Gustawa Morcinka W Gierałtowicach
Gierałtowice · publiczna
659 %212

Dwanaście najlepszych szkół obszaru wg staninu (RSPO + CKE, średnia z ostatnich lat egzaminu E8). Stanin 9 = najlepsze 4 % szkół w Polsce.

08

Okolica — powiaty sąsiednie i województwo

Powiaty graniczące z Powiat gliwicki

Powiat Gliwice
Śląskie
7788 zł/m²
166 942 mieszk. · PIT 2692 zł
Powiat kędzierzyńsko-kozielski
Opolskie
4856 zł/m²
84 590 mieszk. · PIT 1365 zł
Powiat mikołowski
Śląskie
7577 zł/m²
99 980 mieszk. · PIT 2094 zł
Powiat raciborski
Śląskie
brak aktów
97 995 mieszk. · PIT 1274 zł
Powiat Ruda Śląska
Śląskie
6735 zł/m²
127 601 mieszk. · PIT 2007 zł
Powiat rybnicki
Śląskie
brak aktów
76 118 mieszk. · PIT 1548 zł
Powiat Rybnik
Śląskie
6208 zł/m²
128 788 mieszk. · PIT 2217 zł
Powiat strzelecki
Opolskie
5103 zł/m²
70 296 mieszk. · PIT 1230 zł
Powiat tarnogórski
Śląskie
5607 zł/m²
138 341 mieszk. · PIT 1825 zł
Powiat Zabrze
Śląskie
5511 zł/m²
150 780 mieszk. · PIT 1967 zł

Powiaty województwa Śląskie

09

Najczęstsze pytania

Czym jest mediana ceny transakcyjnej i czym różni się od ceny ofertowej?

Mediana to środkowa wartość wszystkich cen z aktów notarialnych w danym okresie — połowa transakcji była droższa, połowa tańsza. To cena, za którą mieszkania faktycznie się sprzedały, nie cena, za jaką były wystawione w ogłoszeniu (ta bywa wyższa o kilka–kilkanaście procent).

Dlaczego najnowsze miesiące nie są widoczne na wykresie?

Akt notarialny trafia do rejestru z opóźnieniem 2–4 miesięcy. Pokazywanie niepełnego miesiąca zaniżałoby liczbę transakcji i zniekształcało medianę, więc bieżący okres jest pomijany do czasu, aż rejestr się uzupełni.

Skąd pochodzą dane i jak często się aktualizują?

Ceny mieszkań — z Rejestru Cen Nieruchomości (akty notarialne, licencja CC BY 4.0). Nowe inwestycje — z ustawowych wykazów cen deweloperów (dane.gov.pl). Pozwolenia na budowę — z rejestru GUNB. Ludność i dochody — z Banku Danych Lokalnych GUS. Strona przelicza dane po każdej aktualizacji źródeł.

Co oznacza "PIT na mieszkańca"?

To udział samorządu we wpływach z podatku dochodowego mieszkańców (GUS), liczony na wszystkich mieszkańców — nie na podatników. Dzieci i osoby bez dochodu wchodzą do mianownika, więc wartość jest wskaźnikiem porównawczym, nie realnym podatkiem jednej osoby.

10

Źródła

Rejestr Cen Nieruchomości (akty notarialne, CC BY 4.0) · ustawowe wykazy cen deweloperów (dane.gov.pl) · rejestr pozwoleń na budowę GUNB · Ewidencja Zbiorów i Usług Danych Przestrzennych (MPZP), rejestr planów ogólnych · GUS Bank Danych Lokalnych · RSPO, CKE · Mapbox © OpenStreetMap. Strona generowana automatycznie. stan 29 września 2026 r..