centria
Powiat
Wielkopolskie · powiat · 8 gmin · dane na 29 września 2026 r.

Powiat szamotulski: profile gmin — rynek, inwestycje, ludność

Powiat szamotulski w województwie wielkopolskim to 8 gmin i 91 642 mieszkańców (+7 % od 2005). Mediana ceny m² mieszkania 6 133 zł (303 aktów w 12 mies.). Plan ogólny uchwaliło 7 z 8 gmin. 618 planów miejscowych, 1 061 pozwoleń na budowę w 12 mies. Deweloperzy prowadzą 3 inwestycji z ustawowym wykazem cen.

inwestycje z wykazem cen (3)granica powiatu
otwórz interaktywną mapę z działkami, strefami i cenami →
91 642
mieszkańców w 8 gminach
+6,9 % od 2005
1417 zł
PIT na mieszkańca (2024, udział samorządu)
≈ 30 701 zł rocznego dochodu na mieszkańca (szacunek)
6133 zł
mediana ceny m² mieszkania (RCN, 12 mies.)
303 aktów w 12 mies.
40
nowych mieszkań sprzedanych w 12 mies. (wykazy)
3 inwestycji · 50 w ofercie
7 / 8
gmin z uchwalonym planem ogólnym
stan rejestru 29 września 2026 r.
+3,1 ‰
saldo migracji na 1 000 mieszk.
0–17 lat 19,8 % · poprodukcyjni 21,9 %
8675 zł
przeciętne wynagrodzenie brutto
1061
pozwoleń w 12 mies.
Narzędzia Centrii

Cztery narzędzia w powiecie szamotulskim

Ile jest warte moje mieszkanie

Szacunek z aktów notarialnych w powiecie szamotulskim — za darmo, bez rejestracji.

Działka pod dom

Plan miejscowy, droga publiczna, bez zabudowy — w powiecie szamotulskim.

Grunt pod inwestycję

Działki pod bloki z obowiązującym planem w powiecie szamotulskim.

Raport o działce

Wszystko o jednej działce w jednym PDF. 79 zł / 1 działka · z Pro 1 w miesiącu w cenie, kolejne 40 zł.

Dla rzeczoznawców

Zestawienie porównawcze z aktów RCN, DOCX do operatu.

Powiat szamotulski na tle województwa i Polski

Powiat szamotulskiWielkopolskiePolska
Mediana ceny m² mieszkania, 12 mies. (RCN)6133 zł8392 zł10 158 zł
Aktów notarialnych, 12 mies.30315 700145 388
Ludność91 6423 471 30237 332 510
Zmiana ludności od 2005+6,9 %+2,9 %-2,2 %
PIT na mieszkańca 20241417 zł1781 zł1840 zł
Saldo migracji na 1 000 mieszk.+3,1 ‰+0,8 ‰+0,3 ‰
Mieszkańcy 0–17 lat19,8 %18,8 %17,7 %
Wiek poprodukcyjny21,9 %22,6 %24,1 %
Przeciętne wynagrodzenie brutto8675 zł8318 zł9379 zł

RCN: transakcje wolnorynkowe mieszkań, mediana ważona liczbą aktów, ostatnie 12 miesięcy. GUS BDL: ludność 31 XII, PIT = udział gminy we wpływach ÷ ludność (wskaźnik względny). Wynagrodzenie GUS publikuje od poziomu powiatu.

01

Gminy powiatu

GminaLudność · od 2005PIT / mieszk.Saldo migracji ‰0–17 latMieszkania zł/m²10 latNowe sprzedane 12 m.Pozwolenia 12 m.MPZPPlan ogólny
Szamotuły
miejsko-wiejska · 175 km²
29 932
+4,8 %
1582+2,819,16459
120 aktów
40
2 inw.
280102uchwalony
Wronki
miejsko-wiejska · 302 km²
18 523
-1 %
1632-0,4197048
56 aktów
—
0 inw.
22189uchwalony
Pniewy
miejsko-wiejska · 159 km²
12 224
+3,1 %
1489-0,720,15216
24 aktów
0
1 inw.
20094brak
Duszniki
wiejska · 156 km²
9754
+19,5 %
952+10,121,25713
29 aktów
—
0 inw.
117126uchwalony
Kaźmierz
wiejska · 128 km²
9664
+34,2 %
1425+9,721,65957
60 aktów
—
0 inw.
146172uchwalony
Ostroróg
miejsko-wiejska · 85 km²
4700
-2,9 %
944-3,619,73654
8 aktów
—
0 inw.
4611uchwalony
Obrzycko
wiejska · 111 km²
4440
+4,9 %
861+6,1205639
1 aktów
—
0 inw.
2620uchwalony
Obrzycko
miejska · 4 km²
2405
+10,7 %
1105+4,620,26788
3 aktów
—
0 inw.
254uchwalony

Ludność GUS 31 XII 2024 i zmiana od 2005; PIT na mieszkańca 2024 z miejscem wśród 380 jednostek w Polsce; mediana ceny m² mieszkania z aktów notarialnych (RCN) za 12 mies.; sprzedaż z ustawowych wykazów cen; pozwolenia GUNB; liczba obowiązujących MPZP.

02

Ceny transakcyjne — z aktów notarialnych

40006000800033792016341820173124201836602019382920204323202147152022515520235705202464872025Powiat szamotulskiWielkopolskie
Mediana ceny transakcyjnej m² mieszkania rocznie, 10 lat — Powiat szamotulski (niebieska) i Wielkopolskie (szara). RCN, transakcje wolnorynkowe, ważone liczbą aktów; lata z ≥ 5 aktami. Bieżący rok pominięty — rejestr uzupełnia akty przez 2–4 miesiące.
500060007000800090005020Q2 234874Q3 235258Q4 235368Q1 245880Q2 245709Q3 245884Q4 247565Q1 255876Q2 255876Q3 256126Q4 256014Q1 266302Q2 26Powiat szamotulskiWielkopolskie
Ostatnie 3 lata kwartalnie (kwartały z ≥ 5 aktami). Kwartały, do których rejestr wciąż dopisuje akty (ostatnie 3 miesiące), pominięte.
RodzajMediana zł/m²Aktów 12 mies.Uwaga
Mieszkania6133303transakcje wolnorynkowe, 12 mies.
Domy (na m² działki)——konwencja GUS: cena domu na m² gruntu
Grunty36381mediana zależy od udziału gruntów rolnych

Rejestr Cen Nieruchomości, ostatnie 12 miesięcy; akty trafiają do rejestru z 2–4-miesięcznym opóźnieniem.

03

Nowe mieszkania — ile deweloperzy sprzedają

24687paź 257lis 253gru 253sty 264lut 268mar 262kwi 26maj 26cze 263lip 261sie 262wrz 26
Lokale, które zniknęły z wykazów cen deweloperów na tym obszarze, miesięcznie (ustawa o jawności cen; pierwszy miesiąc każdej inwestycji pominięty; bieżący miesiąc niepełny).
InwestycjaLokaliW ofercieSprzedane/mies.12 mies.zł/m² oferta
Agrobex Szamotuły sp. z o.o
Szamotuły Staszica
507403,27800
Q DEVELOPER Sp. z o.o. - Osiedle Turkusowe Szamotuły
Szamotuły Turkusowa
10100–5955
Jantar Deweloper sp. z o.o. sp.k.
Pniewy Międzychodzka
33330–8050

Mediana ceny ofertowej w wykazach: 7800 zł/m² (3 inwestycji; w tabeli 10 najszybciej sprzedających). „Sprzedany” = lokal zniknął z wykazu; rezerwacje i wycofania liczone tak samo.

04

Ludność i dochody

20 00040 00060 00080 000200520092013201720212025
Ludność, stan na 31 XII (GUS BDL 72305)
1169
zameldowań w 2025, w tym 594 z miast (51 %)
+3,1 ‰
saldo migracji na 1 000 mieszkańców (Polska +0,3 ‰)
19,8 %
mieszkańców w wieku 0–17 (Polska 17,7 %)
21,9 %
w wieku poprodukcyjnym (Polska 24,1 %)
663
urodzeń w 2025 (7,2 ‰; Polska 6,4 ‰)
8675 zł
przeciętne wynagrodzenie brutto (2025)

PIT na mieszkańca 1417 zł (2024) to udział samorządu we wpływach z podatku dochodowego. Odpowiada to ok. 3684 zł całego PIT i ok. 30 701 zł rocznego dochodu do opodatkowania na mieszkańca (udział 38,46 %, stawka 12 %). Mieszkanie 100 m² po medianie kosztuje 2,9 roku dochodu gospodarstwa (2 × wynagrodzenie w powiecie).

Szacunek dochodu: PIT na mieszkańca ÷ 38,46 % (udział gmin i powiatów we wpływach) ÷ 12 % (pierwsza stawka). Liczony na mieszkańca, nie na podatnika — dzieci i osoby bez dochodu wchodzą do mianownika.

05

Plan miejscowy i plan ogólny

618
618 obowiązujących planów miejscowych, najnowszy od 2026-07-30
7 / 8
gmin z uchwalonym planem ogólnym (7 z 8)

Plan ogólny gminy zastępuje studium; po 1 stycznia 2026 r. bez niego gmina nie wydaje decyzji WZ. Które gminy zdążyły: monitor planów ogólnych →

06

Pozwolenia na budowę

1061
pozwoleń w 12 mies.
2114 w 24 mies.
571
na domy jednorodzinne (12 mies.)
54 % wszystkich
50100150200paź 24sty 25kwi 25lip 25paź 25sty 26kwi 26lip 26
Pozwolenia miesięcznie, 24 mies. (rejestr GUNB)
Gmina12 mies.w tym domy24 mies.
Szamotuły280151560
Wronki22175379
Pniewy200109362
Kaźmierz14686306
Duszniki11795275
Ostroróg4617103
Obrzycko261568
Obrzycko252361
07

Szkoły podstawowe — egzamin ósmoklasisty

SzkołaStanin (1–9)WynikZdających
Szkoła Podstawowa Im. Arkadego Fiedlera W Przyborowie
Przyborowo · publiczna
764 %49
Szkoła Podstawowa Im. Józefa Gibowskiego W Grzebienisku
Grzebienisko · publiczna
660 %98
Szkoła Podstawowa Im. Arkadego Fiedlera W Nowej Wsi
Nowa Wieś · publiczna
558 %176
Szkoła Podstawowa Im. Marii Dąbrowskiej W Kaźmierzu
Kaźmierz · publiczna
557 %446
Szkoła Podstawowa Im. Powstańców Wielkopolskich W Pniewach
Pniewy · publiczna
556 %496
Szkoła Podstawowa Nr 3 Im.Zbigniewa Herberta
Wronki · publiczna
556 %88
Szkoła Podstawowa Nr 3 Im. Adama Mickiewicza
Szamotuły · publiczna
555 %423
Szkoła Podstawowa Im. Wincentego Witosa W Biezdrowie
Biezdrowo · publiczna
454 %116
Szkoła Podstawowa Nr 1 Im. Janusza Korczaka We Wronkach
Wronki · publiczna
453 %274
Szkoła Podstawowa Im.Powstańców Wielkopolskich
Pamiątkowo · publiczna
452 %198
Szkoła Podstawowa Im. Powstańców Wielkopolskich W Dusznikach
Duszniki · publiczna
452 %308
Szkoła Podstawowa Im. Ppłk Maksymiliana Ciężkiego W Baborowie
Baborowo · publiczna
450 %66

Dwanaście najlepszych szkół obszaru wg staninu (RSPO + CKE, średnia z ostatnich lat egzaminu E8). Stanin 9 = najlepsze 4 % szkół w Polsce.

08

Okolica — powiaty sąsiednie i województwo

Powiaty graniczące z Powiat szamotulski

Powiat czarnkowsko-trzcianecki
Wielkopolskie
6051 zł/m²
82 191 mieszk. · PIT 1085 zł
Powiat międzychodzki
Wielkopolskie
5241 zł/m²
35 303 mieszk. · PIT 1135 zł
Powiat nowotomyski
Wielkopolskie
7033 zł/m²
74 955 mieszk. · PIT 1391 zł
Powiat obornicki
Wielkopolskie
6396 zł/m²
58 471 mieszk. · PIT 1301 zł
Powiat poznański
Wielkopolskie
8543 zł/m²
459 392 mieszk. · PIT 2335 zł

Powiaty województwa Wielkopolskie

09

Najczęstsze pytania

Czym jest mediana ceny transakcyjnej i czym różni się od ceny ofertowej?

Mediana to środkowa wartość wszystkich cen z aktów notarialnych w danym okresie — połowa transakcji była droższa, połowa tańsza. To cena, za którą mieszkania faktycznie się sprzedały, nie cena, za jaką były wystawione w ogłoszeniu (ta bywa wyższa o kilka–kilkanaście procent).

Dlaczego najnowsze miesiące nie są widoczne na wykresie?

Akt notarialny trafia do rejestru z opóźnieniem 2–4 miesięcy. Pokazywanie niepełnego miesiąca zaniżałoby liczbę transakcji i zniekształcało medianę, więc bieżący okres jest pomijany do czasu, aż rejestr się uzupełni.

Skąd pochodzą dane i jak często się aktualizują?

Ceny mieszkań — z Rejestru Cen Nieruchomości (akty notarialne, licencja CC BY 4.0). Nowe inwestycje — z ustawowych wykazów cen deweloperów (dane.gov.pl). Pozwolenia na budowę — z rejestru GUNB. Ludność i dochody — z Banku Danych Lokalnych GUS. Strona przelicza dane po każdej aktualizacji źródeł.

Co oznacza "PIT na mieszkańca"?

To udział samorządu we wpływach z podatku dochodowego mieszkańców (GUS), liczony na wszystkich mieszkańców — nie na podatników. Dzieci i osoby bez dochodu wchodzą do mianownika, więc wartość jest wskaźnikiem porównawczym, nie realnym podatkiem jednej osoby.

10

Źródła

Rejestr Cen Nieruchomości (akty notarialne, CC BY 4.0) · ustawowe wykazy cen deweloperów (dane.gov.pl) · rejestr pozwoleń na budowę GUNB · Ewidencja Zbiorów i Usług Danych Przestrzennych (MPZP), rejestr planów ogólnych · GUS Bank Danych Lokalnych · RSPO, CKE · Mapbox © OpenStreetMap. Strona generowana automatycznie. stan 29 września 2026 r..