centria
Powiat
Wielkopolskie · powiat · 8 gmin · dane na 29 września 2026 r.

Powiat ostrowski: profile gmin — rynek, inwestycje, ludność

Powiat ostrowski w województwie wielkopolskim to 8 gmin i 157 102 mieszkańców (-1 % od 2005). Mediana ceny m² mieszkania 6 104 zł (332 aktów w 12 mies.). Plan ogólny uchwaliło 7 z 8 gmin. 188 planów miejscowych, 646 pozwoleń na budowę w 12 mies. Deweloperzy prowadzą 1 inwestycji z ustawowym wykazem cen.

inwestycje z wykazem cen (1)granica powiatu
otwórz interaktywną mapę z działkami, strefami i cenami →
157 102
mieszkańców w 8 gminach
-0,9 % od 2005
1388 zł
PIT na mieszkańca (2024, udział samorządu)
≈ 30 067 zł rocznego dochodu na mieszkańca (szacunek)
6104 zł
mediana ceny m² mieszkania (RCN, 12 mies.)
332 aktów w 12 mies.
31
nowych mieszkań sprzedanych w 12 mies. (wykazy)
1 inwestycji · 17 w ofercie
7 / 8
gmin z uchwalonym planem ogólnym
stan rejestru 29 września 2026 r.
+0,3 ‰
saldo migracji na 1 000 mieszk.
0–17 lat 18,4 % · poprodukcyjni 23,6 %
7687 zł
przeciętne wynagrodzenie brutto
646
pozwoleń w 12 mies.
Narzędzia Centrii

Cztery narzędzia w powiecie ostrowskim

Ile jest warte moje mieszkanie

Szacunek z aktów notarialnych w powiecie ostrowskim — za darmo, bez rejestracji.

Działka pod dom

Plan miejscowy, droga publiczna, bez zabudowy — w powiecie ostrowskim.

Grunt pod inwestycję

Działki pod bloki z obowiązującym planem w powiecie ostrowskim.

Raport o działce

Wszystko o jednej działce w jednym PDF. 79 zł / 1 działka · z Pro 1 w miesiącu w cenie, kolejne 40 zł.

Dla rzeczoznawców

Zestawienie porównawcze z aktów RCN, DOCX do operatu.

Powiat ostrowski na tle województwa i Polski

Powiat ostrowskiWielkopolskiePolska
Mediana ceny m² mieszkania, 12 mies. (RCN)6104 zł8392 zł10 158 zł
Aktów notarialnych, 12 mies.33215 700145 388
Ludność157 1023 471 30237 332 510
Zmiana ludności od 2005-0,9 %+2,9 %-2,2 %
PIT na mieszkańca 20241388 zł1781 zł1840 zł
Saldo migracji na 1 000 mieszk.+0,3 ‰+0,8 ‰+0,3 ‰
Mieszkańcy 0–17 lat18,4 %18,8 %17,7 %
Wiek poprodukcyjny23,6 %22,6 %24,1 %
Przeciętne wynagrodzenie brutto7687 zł8318 zł9379 zł

RCN: transakcje wolnorynkowe mieszkań, mediana ważona liczbą aktów, ostatnie 12 miesięcy. GUS BDL: ludność 31 XII, PIT = udział gminy we wpływach ÷ ludność (wskaźnik względny). Wynagrodzenie GUS publikuje od poziomu powiatu.

01

Gminy powiatu

GminaLudność · od 2005PIT / mieszk.Saldo migracji ‰0–17 latMieszkania zł/m²10 latNowe sprzedane 12 m.Pozwolenia 12 m.MPZPPlan ogólny
Ostrów Wielkopolski
miejska · 42 km²
68 111
-6,3 %
1651-0,916,56175
251 aktów
31
1 inw.
18181uchwalony
Ostrów Wielkopolski
wiejska · 208 km²
19 560
+8,7 %
1188+6,7202251
6 aktów
—
0 inw.
20239uchwalony
Nowe Skalmierzyce
miejsko-wiejska · 126 km²
15 946
+5 %
1470-1,720,46561
45 aktów
—
0 inw.
7332uchwalony
Odolanów
miejsko-wiejska · 136 km²
14 406
+4 %
1245-0,420,54592
2 aktów
—
0 inw.
5312uchwalony
Przygodzice
wiejska · 164 km²
12 417
+9,9 %
1078+1,820,53337
4 aktów
—
0 inw.
570uchwalony
Raszków
miejsko-wiejska · 135 km²
11 310
+0,4 %
1240-0,9193993
4 aktów
—
0 inw.
3317brak
Sieroszewice
wiejska · 163 km²
9207
-3,9 %
917+0,919,53620
1 aktów
—
0 inw.
357uchwalony
Sośnie
wiejska · 188 km²
6145
-7,1 %
796-0,318,62469
2 aktów
—
0 inw.
120uchwalony

Ludność GUS 31 XII 2024 i zmiana od 2005; PIT na mieszkańca 2024 z miejscem wśród 380 jednostek w Polsce; mediana ceny m² mieszkania z aktów notarialnych (RCN) za 12 mies.; sprzedaż z ustawowych wykazów cen; pozwolenia GUNB; liczba obowiązujących MPZP.

02

Ceny transakcyjne — z aktów notarialnych

40006000800028832016267520173138201836292019388120204099202146322022466120235510202460402025Powiat ostrowskiWielkopolskie
Mediana ceny transakcyjnej m² mieszkania rocznie, 10 lat — Powiat ostrowski (niebieska) i Wielkopolskie (szara). RCN, transakcje wolnorynkowe, ważone liczbą aktów; lata z ≥ 5 aktami. Bieżący rok pominięty — rejestr uzupełnia akty przez 2–4 miesiące.
600080004432Q2 234514Q3 234550Q4 235790Q1 245211Q2 245483Q3 245349Q4 246503Q1 256076Q2 255721Q3 255738Q4 256616Q1 265938Q2 26Powiat ostrowskiWielkopolskie
Ostatnie 3 lata kwartalnie (kwartały z ≥ 5 aktami). Kwartały, do których rejestr wciąż dopisuje akty (ostatnie 3 miesiące), pominięte.
RodzajMediana zł/m²Aktów 12 mies.Uwaga
Mieszkania6104332transakcje wolnorynkowe, 12 mies.
Domy (na m² działki)——konwencja GUS: cena domu na m² gruntu
Grunty100677mediana zależy od udziału gruntów rolnych

Rejestr Cen Nieruchomości, ostatnie 12 miesięcy; akty trafiają do rejestru z 2–4-miesięcznym opóźnieniem.

03

Nowe mieszkania — ile deweloperzy sprzedają

510151paź 2518lis 25gru 25sty 265lut 261mar 261kwi 264maj 26cze 261lip 26sie 26wrz 26
Lokale, które zniknęły z wykazów cen deweloperów na tym obszarze, miesięcznie (ustawa o jawności cen; pierwszy miesiąc każdej inwestycji pominięty; bieżący miesiąc niepełny).
InwestycjaLokaliW ofercieSprzedane/mies.12 mies.zł/m² oferta
Cr Remarketing Sp. z o.o.
Ostrów Wielkopolski ul. Brzozowa
3117141,19000

Mediana ceny ofertowej w wykazach: 9000 zł/m² (1 inwestycji; w tabeli 10 najszybciej sprzedających). „Sprzedany” = lokal zniknął z wykazu; rezerwacje i wycofania liczone tak samo.

04

Ludność i dochody

50 000100 000150 000200520092013201720212025
Ludność, stan na 31 XII (GUS BDL 72305)
1457
zameldowań w 2025, w tym 748 z miast (51 %)
+0,3 ‰
saldo migracji na 1 000 mieszkańców (Polska +0,3 ‰)
18,4 %
mieszkańców w wieku 0–17 (Polska 17,7 %)
23,6 %
w wieku poprodukcyjnym (Polska 24,1 %)
1050
urodzeń w 2025 (6,7 ‰; Polska 6,4 ‰)
7687 zł
przeciętne wynagrodzenie brutto (2025)

PIT na mieszkańca 1388 zł (2024) to udział samorządu we wpływach z podatku dochodowego. Odpowiada to ok. 3608 zł całego PIT i ok. 30 067 zł rocznego dochodu do opodatkowania na mieszkańca (udział 38,46 %, stawka 12 %). Mieszkanie 100 m² po medianie kosztuje 3,3 roku dochodu gospodarstwa (2 × wynagrodzenie w powiecie).

Szacunek dochodu: PIT na mieszkańca ÷ 38,46 % (udział gmin i powiatów we wpływach) ÷ 12 % (pierwsza stawka). Liczony na mieszkańca, nie na podatnika — dzieci i osoby bez dochodu wchodzą do mianownika.

05

Plan miejscowy i plan ogólny

188
188 obowiązujących planów miejscowych, najnowszy od 2026-09-17
7 / 8
gmin z uchwalonym planem ogólnym (7 z 8)

Plan ogólny gminy zastępuje studium; po 1 stycznia 2026 r. bez niego gmina nie wydaje decyzji WZ. Które gminy zdążyły: monitor planów ogólnych →

06

Pozwolenia na budowę

646
pozwoleń w 12 mies.
2106 w 24 mies.
354
na domy jednorodzinne (12 mies.)
55 % wszystkich
50100150paź 24sty 25kwi 25lip 25paź 25sty 26kwi 26lip 26
Pozwolenia miesięcznie, 24 mies. (rejestr GUNB)
Gmina12 mies.w tym domy24 mies.
Ostrów Wielkopolski202151492
Ostrów Wielkopolski18162704
Nowe Skalmierzyce7338256
Przygodzice5728189
Odolanów5330206
Sieroszewice3514107
Raszków332386
Sośnie12866
07

Szkoły podstawowe — egzamin ósmoklasisty

SzkołaStanin (1–9)WynikZdających
Niepubliczna Szkoła Podstawowa W Łąkocinach
Łąkociny · niepubliczna
763 %48
Szkoła Podstawowa Im. Powstania Wielkopolskiego W Jankowie Zaleśnym
Janków Zaleśny · publiczna
763 %16
Szkoła Podstawowa W Czarnymlesie
Czarnylas · publiczna
662 %76
Szkoła Podstawowa Nr 5 Im. "Mieszka I" W Ostrowie Wielkopolskim
Ostrów Wielkopolski · publiczna
662 %330
Publiczna Szkoła Podstawowa Sióstr Salezjanek
Ostrów Wielkopolski · publiczna
662 %226
Szkoła Podstawowa Spółdzielni Oświatowej "Edukator" W Ostrowie Wielkopolskim
Ostrów Wielkopolski · publiczna
660 %378
Dwujęzyczna Szkoła Podstawowa "Mądra Sowa"
Ostrów Wielkopolski · niepubliczna
660 %26
Szkoła Podstawowa Im. Orła Białego W Przygodzicach
Przygodzice · publiczna
660 %110
Szkoła Podstawowa Im. Ignacego Ulatowskiego W Gorzycach Wielkich
Gorzyce Wielkie · publiczna
660 %144
Szkoła Podstawowa W Parczewie
Parczew · publiczna
660 %10
Szkoła Podstawowa Imienia Polskich Noblistów W Nowych Skalmierzycach
Nowe Skalmierzyce · publiczna
660 %106
Szkoła Podstawowa W Topoli Małej
Topola Mała · publiczna
659 %76

Dwanaście najlepszych szkół obszaru wg staninu (RSPO + CKE, średnia z ostatnich lat egzaminu E8). Stanin 9 = najlepsze 4 % szkół w Polsce.

08

Okolica — powiaty sąsiednie i województwo

Powiaty graniczące z Powiat ostrowski

Powiat kaliski
Wielkopolskie
5121 zł/m²
81 689 mieszk. · PIT 1343 zł
Powiat Kalisz
Wielkopolskie
7211 zł/m²
91 059 mieszk. · PIT 2389 zł
Powiat krotoszyński
Wielkopolskie
6851 zł/m²
73 985 mieszk. · PIT 1212 zł
Powiat milicki
Dolnośląskie
5172 zł/m²
35 164 mieszk. · PIT 1199 zł
Powiat oleśnicki
Dolnośląskie
6942 zł/m²
106 771 mieszk. · PIT 1405 zł
Powiat ostrzeszowski
Wielkopolskie
6460 zł/m²
54 046 mieszk. · PIT 1551 zł
Powiat pleszewski
Wielkopolskie
4712 zł/m²
60 536 mieszk. · PIT 1275 zł

Powiaty województwa Wielkopolskie

09

Najczęstsze pytania

Czym jest mediana ceny transakcyjnej i czym różni się od ceny ofertowej?

Mediana to środkowa wartość wszystkich cen z aktów notarialnych w danym okresie — połowa transakcji była droższa, połowa tańsza. To cena, za którą mieszkania faktycznie się sprzedały, nie cena, za jaką były wystawione w ogłoszeniu (ta bywa wyższa o kilka–kilkanaście procent).

Dlaczego najnowsze miesiące nie są widoczne na wykresie?

Akt notarialny trafia do rejestru z opóźnieniem 2–4 miesięcy. Pokazywanie niepełnego miesiąca zaniżałoby liczbę transakcji i zniekształcało medianę, więc bieżący okres jest pomijany do czasu, aż rejestr się uzupełni.

Skąd pochodzą dane i jak często się aktualizują?

Ceny mieszkań — z Rejestru Cen Nieruchomości (akty notarialne, licencja CC BY 4.0). Nowe inwestycje — z ustawowych wykazów cen deweloperów (dane.gov.pl). Pozwolenia na budowę — z rejestru GUNB. Ludność i dochody — z Banku Danych Lokalnych GUS. Strona przelicza dane po każdej aktualizacji źródeł.

Co oznacza "PIT na mieszkańca"?

To udział samorządu we wpływach z podatku dochodowego mieszkańców (GUS), liczony na wszystkich mieszkańców — nie na podatników. Dzieci i osoby bez dochodu wchodzą do mianownika, więc wartość jest wskaźnikiem porównawczym, nie realnym podatkiem jednej osoby.

10

Źródła

Rejestr Cen Nieruchomości (akty notarialne, CC BY 4.0) · ustawowe wykazy cen deweloperów (dane.gov.pl) · rejestr pozwoleń na budowę GUNB · Ewidencja Zbiorów i Usług Danych Przestrzennych (MPZP), rejestr planów ogólnych · GUS Bank Danych Lokalnych · RSPO, CKE · Mapbox © OpenStreetMap. Strona generowana automatycznie. stan 29 września 2026 r..