centria
Powiat
Wielkopolskie · powiat · 8 gmin · dane na 29 września 2026 r.

Powiat złotowski: profile gmin — rynek, inwestycje, ludność

Powiat złotowski w województwie wielkopolskim to 8 gmin i 66 431 mieszkańców (-3 % od 2005). Mediana ceny m² mieszkania 4 992 zł (274 aktów w 12 mies.). Plan ogólny uchwaliło 1 z 8 gmin. 509 planów miejscowych, 716 pozwoleń na budowę w 12 mies. Deweloperzy prowadzą 3 inwestycji z ustawowym wykazem cen.

inwestycje z wykazem cen (3)granica powiatu
otwórz interaktywną mapę z działkami, strefami i cenami →
66 431
mieszkańców w 8 gminach
-3,1 % od 2005
1054 zł
PIT na mieszkańca (2024, udział samorządu)
≈ 22 844 zł rocznego dochodu na mieszkańca (szacunek)
4992 zł
mediana ceny m² mieszkania (RCN, 12 mies.)
274 aktów w 12 mies.
13
nowych mieszkań sprzedanych w 12 mies. (wykazy)
3 inwestycji · 32 w ofercie
1 / 8
gmin z uchwalonym planem ogólnym
stan rejestru 29 września 2026 r.
-2,9 ‰
saldo migracji na 1 000 mieszk.
0–17 lat 18,4 % · poprodukcyjni 22,5 %
6846 zł
przeciętne wynagrodzenie brutto
716
pozwoleń w 12 mies.
Narzędzia Centrii

Cztery narzędzia w powiecie złotowskim

Ile jest warte moje mieszkanie

Szacunek z aktów notarialnych w powiecie złotowskim — za darmo, bez rejestracji.

Działka pod dom

Plan miejscowy, droga publiczna, bez zabudowy — w powiecie złotowskim.

Grunt pod inwestycję

Działki pod bloki z obowiązującym planem w powiecie złotowskim.

Raport o działce

Wszystko o jednej działce w jednym PDF. 79 zł / 1 działka · z Pro 1 w miesiącu w cenie, kolejne 40 zł.

Dla rzeczoznawców

Zestawienie porównawcze z aktów RCN, DOCX do operatu.

Powiat złotowski na tle województwa i Polski

Powiat złotowskiWielkopolskiePolska
Mediana ceny m² mieszkania, 12 mies. (RCN)4992 zł8392 zł10 158 zł
Aktów notarialnych, 12 mies.27415 700145 388
Ludność66 4313 471 30237 332 510
Zmiana ludności od 2005-3,1 %+2,9 %-2,2 %
PIT na mieszkańca 20241054 zł1781 zł1840 zł
Saldo migracji na 1 000 mieszk.-2,9 ‰+0,8 ‰+0,3 ‰
Mieszkańcy 0–17 lat18,4 %18,8 %17,7 %
Wiek poprodukcyjny22,5 %22,6 %24,1 %
Przeciętne wynagrodzenie brutto6847 zł8318 zł9379 zł

RCN: transakcje wolnorynkowe mieszkań, mediana ważona liczbą aktów, ostatnie 12 miesięcy. GUS BDL: ludność 31 XII, PIT = udział gminy we wpływach ÷ ludność (wskaźnik względny). Wynagrodzenie GUS publikuje od poziomu powiatu.

01

Gminy powiatu

GminaLudność · od 2005PIT / mieszk.Saldo migracji ‰0–17 latMieszkania zł/m²10 latNowe sprzedane 12 m.Pozwolenia 12 m.MPZPPlan ogólny
Złotów
miejska · 12 km²
17 801
-3,5 %
1534-5,5175941
146 aktów
—
0 inw.
99100brak
Jastrowie
miejsko-wiejska · 353 km²
10 612
-6,9 %
944-5,317,73538
39 aktów
—
0 inw.
760brak
Złotów
wiejska · 292 km²
10 077
+11,3 %
768+3,120,95520
36 aktów
0
2 inw.
215287brak
Okonek
miejsko-wiejska · 326 km²
7710
-13,4 %
902-5,817,22590
31 aktów
—
0 inw.
4240brak
Krajenka
miejsko-wiejska · 192 km²
7302
+1,1 %
1000-1,519,53705
10 aktów
—
0 inw.
9327uchwalony
Lipka
wiejska · 191 km²
5218
-6,4 %
871-1,3185648
9 aktów
9
1 inw.
629brak
Zakrzewo
wiejska · 163 km²
4740
-1,8 %
856-3,219,61745
1 aktów
—
0 inw.
9915brak
Tarnówka
wiejska · 133 km²
2971
-4,1 %
691+2,719,71756
2 aktów
—
0 inw.
3031brak

Ludność GUS 31 XII 2024 i zmiana od 2005; PIT na mieszkańca 2024 z miejscem wśród 380 jednostek w Polsce; mediana ceny m² mieszkania z aktów notarialnych (RCN) za 12 mies.; sprzedaż z ustawowych wykazów cen; pozwolenia GUNB; liczba obowiązujących MPZP.

02

Ceny transakcyjne — z aktów notarialnych

40006000800028842016260320172582201830592019333020203524202141832022404820234795202448672025Powiat złotowskiWielkopolskie
Mediana ceny transakcyjnej m² mieszkania rocznie, 10 lat — Powiat złotowski (niebieska) i Wielkopolskie (szara). RCN, transakcje wolnorynkowe, ważone liczbą aktów; lata z ≥ 5 aktami. Bieżący rok pominięty — rejestr uzupełnia akty przez 2–4 miesiące.
4000600080003179Q2 233550Q3 234502Q4 234073Q1 245187Q2 244901Q3 244891Q4 244876Q1 255248Q2 255171Q3 254133Q4 254785Q1 265807Q2 26Powiat złotowskiWielkopolskie
Ostatnie 3 lata kwartalnie (kwartały z ≥ 5 aktami). Kwartały, do których rejestr wciąż dopisuje akty (ostatnie 3 miesiące), pominięte.
RodzajMediana zł/m²Aktów 12 mies.Uwaga
Mieszkania4992274transakcje wolnorynkowe, 12 mies.
Domy (na m² działki)——konwencja GUS: cena domu na m² gruntu
Grunty38247mediana zależy od udziału gruntów rolnych

Rejestr Cen Nieruchomości, ostatnie 12 miesięcy; akty trafiają do rejestru z 2–4-miesięcznym opóźnieniem.

03

Nowe mieszkania — ile deweloperzy sprzedają

12344paź 25lis 25gru 25sty 26lut 26mar 262kwi 261maj 26cze 263lip 263sie 26wrz 26
Lokale, które zniknęły z wykazów cen deweloperów na tym obszarze, miesięcznie (ustawa o jawności cen; pierwszy miesiąc każdej inwestycji pominięty; bieżący miesiąc niepełny).
InwestycjaLokaliW ofercieSprzedane/mies.12 mies.zł/m² oferta
EUROPARTNER Deweloper Sp. z o.o.
Lipka Szkolna
191090,76500
Kroll Nieruchomości Sp. z o.o. - Pod Gruszą 8
Dzierzążenko Pod Gruszą
16160–6900
Kroll Nieruchomości Sp. z o.o. - Pod Gruszą 6
Dzierzążenko Pod Gruszą
660–6903

Mediana ceny ofertowej w wykazach: 6900 zł/m² (3 inwestycji; w tabeli 10 najszybciej sprzedających). „Sprzedany” = lokal zniknął z wykazu; rezerwacje i wycofania liczone tak samo.

04

Ludność i dochody

20 00040 00060 000200520092013201720212025
Ludność, stan na 31 XII (GUS BDL 72305)
759
zameldowań w 2025, w tym 361 z miast (48 %)
-2,9 ‰
saldo migracji na 1 000 mieszkańców (Polska +0,3 ‰)
18,4 %
mieszkańców w wieku 0–17 (Polska 17,7 %)
22,5 %
w wieku poprodukcyjnym (Polska 24,1 %)
378
urodzeń w 2025 (5,7 ‰; Polska 6,4 ‰)
6846 zł
przeciętne wynagrodzenie brutto (2025)

PIT na mieszkańca 1054 zł (2024) to udział samorządu we wpływach z podatku dochodowego. Odpowiada to ok. 2741 zł całego PIT i ok. 22 844 zł rocznego dochodu do opodatkowania na mieszkańca (udział 38,46 %, stawka 12 %). Mieszkanie 100 m² po medianie kosztuje 3 roku dochodu gospodarstwa (2 × wynagrodzenie w powiecie).

Szacunek dochodu: PIT na mieszkańca ÷ 38,46 % (udział gmin i powiatów we wpływach) ÷ 12 % (pierwsza stawka). Liczony na mieszkańca, nie na podatnika — dzieci i osoby bez dochodu wchodzą do mianownika.

05

Plan miejscowy i plan ogólny

509
509 obowiązujących planów miejscowych, najnowszy od 2026-04-27
1 / 8
gmin z uchwalonym planem ogólnym (1 z 8)

Plan ogólny gminy zastępuje studium; po 1 stycznia 2026 r. bez niego gmina nie wydaje decyzji WZ. Które gminy zdążyły: monitor planów ogólnych →

06

Pozwolenia na budowę

716
pozwoleń w 12 mies.
1313 w 24 mies.
259
na domy jednorodzinne (12 mies.)
36 % wszystkich
50100150paź 24sty 25kwi 25lip 25paź 25sty 26kwi 26lip 26
Pozwolenia miesięcznie, 24 mies. (rejestr GUNB)
Gmina12 mies.w tym domy24 mies.
Złotów21585355
Zakrzewo9921150
Złotów9933207
Krajenka9339173
Jastrowie7626126
Lipka6228110
Okonek4213112
Tarnówka301480
07

Szkoły podstawowe — egzamin ósmoklasisty

SzkołaStanin (1–9)WynikZdających
Katolicka Szkoła Podstawowa Im. Św. Wojciecha W Złotowie
Złotów · niepubliczna
663 %62
Szkoła Podstawowa Im. Tony'Ego Halika W Górznej
Górzna · publiczna
661 %16
Szkoła Podstawowa Nr 1 Im. Stanisława Staszica
Złotów · publiczna
556 %226
Szkoła Podstawowa Im. Jana Pawła Ii W Lipce
Lipka · publiczna
556 %204
Szkoła Podstawowa Im. Marii Konopnickiej W Świętej
Święta · publiczna
555 %102
Szkoła Podstawowa Nr 2 Im. Adama Mickiewicza
Złotów · publiczna
555 %262
Szkoła Podstawowa Im. Janusza Korczaka W Łąkiem
Łąkie · publiczna
554 %68
Publiczna Szkoła Podstawowa Im.Marii Konopnickiej W Krajence
Krajenka · publiczna
554 %220
Szkoła Podstawowa Im Marii Kownackiej W Skórce W Zespole Szkolno-Przedszkolnym W Skórce
Skórka · publiczna
452 %70
Szkoła Podstawowa Nr 3 W Złotowie
Złotów · publiczna
451 %378
Niepubliczna Szkoła Podstawowa W Stawnicy
Stawnica · niepubliczna
349 %24
Szkoła Podstawowa Im. Teodozji Kazimierczyk W Tarnówce
Tarnówka · publiczna
349 %108

Dwanaście najlepszych szkół obszaru wg staninu (RSPO + CKE, średnia z ostatnich lat egzaminu E8). Stanin 9 = najlepsze 4 % szkół w Polsce.

08

Okolica — powiaty sąsiednie i województwo

Powiaty graniczące z Powiat złotowski

Powiat człuchowski
Pomorskie
4492 zł/m²
52 358 mieszk. · PIT 938 zł
Powiat drawski
Zachodniopomorskie
4543 zł/m²
52 484 mieszk. · PIT 1001 zł
Powiat pilski
Wielkopolskie
6348 zł/m²
128 650 mieszk. · PIT 1380 zł
Powiat sępoleński
Kujawsko-pomorskie
4444 zł/m²
38 284 mieszk. · PIT 771 zł
Powiat szczecinecki
Zachodniopomorskie
5769 zł/m²
71 481 mieszk. · PIT 1095 zł
Powiat wałecki
Zachodniopomorskie
4776 zł/m²
48 912 mieszk. · PIT 1113 zł

Powiaty województwa Wielkopolskie

09

Najczęstsze pytania

Czym jest mediana ceny transakcyjnej i czym różni się od ceny ofertowej?

Mediana to środkowa wartość wszystkich cen z aktów notarialnych w danym okresie — połowa transakcji była droższa, połowa tańsza. To cena, za którą mieszkania faktycznie się sprzedały, nie cena, za jaką były wystawione w ogłoszeniu (ta bywa wyższa o kilka–kilkanaście procent).

Dlaczego najnowsze miesiące nie są widoczne na wykresie?

Akt notarialny trafia do rejestru z opóźnieniem 2–4 miesięcy. Pokazywanie niepełnego miesiąca zaniżałoby liczbę transakcji i zniekształcało medianę, więc bieżący okres jest pomijany do czasu, aż rejestr się uzupełni.

Skąd pochodzą dane i jak często się aktualizują?

Ceny mieszkań — z Rejestru Cen Nieruchomości (akty notarialne, licencja CC BY 4.0). Nowe inwestycje — z ustawowych wykazów cen deweloperów (dane.gov.pl). Pozwolenia na budowę — z rejestru GUNB. Ludność i dochody — z Banku Danych Lokalnych GUS. Strona przelicza dane po każdej aktualizacji źródeł.

Co oznacza "PIT na mieszkańca"?

To udział samorządu we wpływach z podatku dochodowego mieszkańców (GUS), liczony na wszystkich mieszkańców — nie na podatników. Dzieci i osoby bez dochodu wchodzą do mianownika, więc wartość jest wskaźnikiem porównawczym, nie realnym podatkiem jednej osoby.

10

Źródła

Rejestr Cen Nieruchomości (akty notarialne, CC BY 4.0) · ustawowe wykazy cen deweloperów (dane.gov.pl) · rejestr pozwoleń na budowę GUNB · Ewidencja Zbiorów i Usług Danych Przestrzennych (MPZP), rejestr planów ogólnych · GUS Bank Danych Lokalnych · RSPO, CKE · Mapbox © OpenStreetMap. Strona generowana automatycznie. stan 29 września 2026 r..