centria
Powiat
Wielkopolskie · powiat · 17 gmin · dane na 29 września 2026 r.

Powiat poznański: profile gmin — rynek, inwestycje, ludność

Powiat poznański w województwie wielkopolskim to 17 gmin i 459 392 mieszkańców (+60 % od 2005). Mediana ceny m² mieszkania 8 543 zł (5 210 aktów w 12 mies.). Plan ogólny uchwaliło 11 z 17 gmin. 2 434 planów miejscowych, 5 096 pozwoleń na budowę w 12 mies. Deweloperzy prowadzą 67 inwestycji z ustawowym wykazem cen.

inwestycje z wykazem cen (67)granica powiatu
otwórz interaktywną mapę z działkami, strefami i cenami →
459 392
mieszkańców w 17 gminach
+59,5 % od 2005
2335 zł
PIT na mieszkańca (2024, udział samorządu)
≈ 50 592 zł rocznego dochodu na mieszkańca (szacunek)
8543 zł
mediana ceny m² mieszkania (RCN, 12 mies.)
5210 aktów w 12 mies.
574
nowych mieszkań sprzedanych w 12 mies. (wykazy)
67 inwestycji · 1320 w ofercie
11 / 17
gmin z uchwalonym planem ogólnym
stan rejestru 29 września 2026 r.
+11,2 ‰
saldo migracji na 1 000 mieszk.
0–17 lat 22,3 % · poprodukcyjni 17,6 %
7716 zł
przeciętne wynagrodzenie brutto
5096
pozwoleń w 12 mies.
Narzędzia Centrii

Cztery narzędzia w powiecie poznańskim

Ile jest warte moje mieszkanie

Szacunek z aktów notarialnych w powiecie poznańskim — za darmo, bez rejestracji.

Działka pod dom

Plan miejscowy, droga publiczna, bez zabudowy — w powiecie poznańskim.

Grunt pod inwestycję

Działki pod bloki z obowiązującym planem w powiecie poznańskim.

Raport o działce

Wszystko o jednej działce w jednym PDF. 79 zł / 1 działka · z Pro 1 w miesiącu w cenie, kolejne 40 zł.

Dla rzeczoznawców

Zestawienie porównawcze z aktów RCN, DOCX do operatu.

Powiat poznański na tle województwa i Polski

Powiat poznańskiWielkopolskiePolska
Mediana ceny m² mieszkania, 12 mies. (RCN)8543 zł8392 zł10 158 zł
Aktów notarialnych, 12 mies.521015 700145 388
Ludność459 3923 471 30237 332 510
Zmiana ludności od 2005+59,5 %+2,9 %-2,2 %
PIT na mieszkańca 20242335 zł1781 zł1840 zł
Saldo migracji na 1 000 mieszk.+11,2 ‰+0,8 ‰+0,3 ‰
Mieszkańcy 0–17 lat22,3 %18,8 %17,7 %
Wiek poprodukcyjny17,6 %22,6 %24,1 %
Przeciętne wynagrodzenie brutto7716 zł8318 zł9379 zł

RCN: transakcje wolnorynkowe mieszkań, mediana ważona liczbą aktów, ostatnie 12 miesięcy. GUS BDL: ludność 31 XII, PIT = udział gminy we wpływach ÷ ludność (wskaźnik względny). Wynagrodzenie GUS publikuje od poziomu powiatu.

01

Gminy powiatu

GminaLudność · od 2005PIT / mieszk.Saldo migracji ‰0–17 latMieszkania zł/m²10 latNowe sprzedane 12 m.Pozwolenia 12 m.MPZPPlan ogólny
Swarzędz
miejsko-wiejska · 102 km²
57 433
+43 %
2417+7,821,38690
682 aktów
233
13 inw.
469154uchwalony
Kórnik
miejsko-wiejska · 186 km²
38 756
+125,4 %
2191+19,124,98331
212 aktów
30
6 inw.
620298brak
Komorniki
wiejska · 66 km²
37 470
+167,8 %
2770+9,625,79727
518 aktów
19
5 inw.
260187uchwalony
Dopiewo
wiejska · 108 km²
37 373
+177,7 %
2862+17,626,49136
610 aktów
62
7 inw.
444290brak
Mosina
miejsko-wiejska · 172 km²
35 963
+44,1 %
1871+9,921,28788
380 aktów
—
0 inw.
3510uchwalony
Tarnowo Podgórne
wiejska · 102 km²
34 937
+89,5 %
3340+18,7248261
438 aktów
4
4 inw.
607357uchwalony
Luboń
miejska · 14 km²
32 727
+22,8 %
1997-0,118,68987
362 aktów
—
0 inw.
16366uchwalony
Czerwonak
wiejska · 83 km²
28 262
+20,4 %
2003+6,319,17852
166 aktów
8
2 inw.
32596brak
Rokietnica
wiejska · 79 km²
25 442
+176 %
2074+20,725,48619
524 aktów
6
2 inw.
302167uchwalony
Pobiedziska
miejsko-wiejska · 190 km²
21 614
+33,3 %
1867+8,820,47721
132 aktów
31
2 inw.
236148brak
Suchy Las
wiejska · 116 km²
21 210
+64,3 %
3423+8,621,78483
246 aktów
8
2 inw.
218178uchwalony
Kostrzyn
miejsko-wiejska · 155 km²
21 003
+36,4 %
1464+16,421,97178
360 aktów
53
12 inw.
295108brak
Murowana Goślina
miejsko-wiejska · 172 km²
17 093
+8,9 %
1644+3,118,77651
174 aktów
41
5 inw.
147136uchwalony
Stęszew
miejsko-wiejska · 175 km²
15 528
+12,2 %
1937+219,36646
130 aktów
6
1 inw.
21363uchwalony
Buk
miejsko-wiejska · 91 km²
13 003
+9,6 %
1589+4,620,47985
126 aktów
29
1 inw.
24273uchwalony
Kleszczewo
wiejska · 74 km²
12 420
+135,4 %
2067+2725,98511
134 aktów
44
5 inw.
14666brak
Puszczykowo
miejska · 16 km²
9158
-1 %
3482+6,5167894
16 aktów
—
0 inw.
5647uchwalony

Ludność GUS 31 XII 2024 i zmiana od 2005; PIT na mieszkańca 2024 z miejscem wśród 380 jednostek w Polsce; mediana ceny m² mieszkania z aktów notarialnych (RCN) za 12 mies.; sprzedaż z ustawowych wykazów cen; pozwolenia GUNB; liczba obowiązujących MPZP.

02

Ceny transakcyjne — z aktów notarialnych

40006000800040642016426920174283201844652019468720205045202156422022642120237103202480922025Powiat poznańskiWielkopolskie
Mediana ceny transakcyjnej m² mieszkania rocznie, 10 lat — Powiat poznański (niebieska) i Wielkopolskie (szara). RCN, transakcje wolnorynkowe, ważone liczbą aktów; lata z ≥ 5 aktami. Bieżący rok pominięty — rejestr uzupełnia akty przez 2–4 miesiące.
60007000800090006519Q2 236667Q3 236688Q4 236688Q1 247327Q2 247246Q3 247268Q4 247406Q1 257915Q2 258404Q3 258385Q4 258365Q1 269116Q2 26Powiat poznańskiWielkopolskie
Ostatnie 3 lata kwartalnie (kwartały z ≥ 5 aktami). Kwartały, do których rejestr wciąż dopisuje akty (ostatnie 3 miesiące), pominięte.
RodzajMediana zł/m²Aktów 12 mies.Uwaga
Mieszkania85435210transakcje wolnorynkowe, 12 mies.
Domy (na m² działki)——konwencja GUS: cena domu na m² gruntu
Grunty3181650mediana zależy od udziału gruntów rolnych

Rejestr Cen Nieruchomości, ostatnie 12 miesięcy; akty trafiają do rejestru z 2–4-miesięcznym opóźnieniem.

03

Nowe mieszkania — ile deweloperzy sprzedają

5010040paź 2525lis 2526gru 2523sty 2636lut 26108mar 2654kwi 2664maj 2649cze 2647lip 2658sie 2644wrz 26
Lokale, które zniknęły z wykazów cen deweloperów na tym obszarze, miesięcznie (ustawa o jawności cen; pierwszy miesiąc każdej inwestycji pominięty; bieżący miesiąc niepełny).
InwestycjaLokaliW ofercieSprzedane/mies.12 mies.zł/m² oferta
Agrobex Garby sp. z o.o
Garby ul. Kruszewnicka
12931917,39000
ATAL S.A.
Swarzędz Tabaki
226167594,79374
ATAL S.A.
Swarzędz Antoniego Tabaki
7920446,78552
Agrobex Kleszczewo sp. z o.o
Kleszczewo ul. Mickiewicza
444383,17850
Agrobex Pobiedziska sp. z o.o
Pobiedziska Tadeusza Kutrzeby
385312,58100
Novaform Svaran 2 Sp. z o.o
Swarzędz ul. Wrzesińska
5325282,39800
Linea sp. z o.o
Buk os. Nad Strumykiem
3714232,3–
ATRIUM PBH SP. Z O.O. dotyczące inwestycji Tarasy Kostrzyna
Kostrzyn ul. Warszawska
4119222,49100
Enklawa Winogrady Sp. z o.o.
SKÓRZEWO UL. GRAFITOWA
297211,79550
Linea sp. z o.o
Murowana Goślina os. Pogodna
2332028946

Mediana ceny ofertowej w wykazach: 8206 zł/m² (67 inwestycji; w tabeli 10 najszybciej sprzedających). „Sprzedany” = lokal zniknął z wykazu; rezerwacje i wycofania liczone tak samo.

04

Ludność i dochody

100 000200 000300 000400 000200520092013201720212025
Ludność, stan na 31 XII (GUS BDL 72305)
10 558
zameldowań w 2025, w tym 7312 z miast (69 %)
+11,2 ‰
saldo migracji na 1 000 mieszkańców (Polska +0,3 ‰)
22,3 %
mieszkańców w wieku 0–17 (Polska 17,7 %)
17,6 %
w wieku poprodukcyjnym (Polska 24,1 %)
3393
urodzeń w 2025 (7,4 ‰; Polska 6,4 ‰)
7716 zł
przeciętne wynagrodzenie brutto (2025)

PIT na mieszkańca 2335 zł (2024) to udział samorządu we wpływach z podatku dochodowego. Odpowiada to ok. 6071 zł całego PIT i ok. 50 592 zł rocznego dochodu do opodatkowania na mieszkańca (udział 38,46 %, stawka 12 %). Mieszkanie 100 m² po medianie kosztuje 4,6 roku dochodu gospodarstwa (2 × wynagrodzenie w powiecie).

Szacunek dochodu: PIT na mieszkańca ÷ 38,46 % (udział gmin i powiatów we wpływach) ÷ 12 % (pierwsza stawka). Liczony na mieszkańca, nie na podatnika — dzieci i osoby bez dochodu wchodzą do mianownika.

05

Plan miejscowy i plan ogólny

2434
2434 obowiązujących planów miejscowych, najnowszy od 2026-09-29
11 / 17
gmin z uchwalonym planem ogólnym (11 z 17)

Plan ogólny gminy zastępuje studium; po 1 stycznia 2026 r. bez niego gmina nie wydaje decyzji WZ. Które gminy zdążyły: monitor planów ogólnych →

06

Pozwolenia na budowę

5096
pozwoleń w 12 mies.
10 275 w 24 mies.
2459
na domy jednorodzinne (12 mies.)
48 % wszystkich
200400paź 24sty 25kwi 25lip 25paź 25sty 26kwi 26lip 26
Pozwolenia miesięcznie, 24 mies. (rejestr GUNB)
Gmina12 mies.w tym domy24 mies.
Kórnik6203451172
Tarnowo Podgórne6072271131
Swarzędz469219980
Dopiewo444214933
Mosina351155658
Czerwonak325135741
Rokietnica302212635
Kostrzyn295173623
Komorniki260107553
Buk242120499
Pobiedziska236105488
Suchy Las21886386
07

Szkoły podstawowe — egzamin ósmoklasisty

SzkołaStanin (1–9)WynikZdających
Szkoła Podstawowa Z Oddziałami Dwujęzycznymi Fundacji Ekos W Swarzędzu
Swarzędz · niepubliczna
988 %80
Prywatna Szkoła Podstawowa "Kuźnia Talentów"
Lusówko · niepubliczna
981 %56
Prywatna Szkoła Podstawowa Nr 1 W Biedrusku
Biedrusko · niepubliczna
978 %88
"Akademia Pitagorasa" Publiczna Szkoła Podstawowa W Baranowie
Baranowo · publiczna
977 %214
Niepubliczna Dwujęzyczna Szkoła Podstawowa Bonum Futurum
Tulce · niepubliczna
976 %96
Szkoła Podstawowa Katolicka Nr 6 Im. Franciszka Blachnickiego W Luboniu
Luboń · publiczna
975 %210
Szkoła Podstawowa Nr 2 Im. Ignacego Jana Paderewskiego W Skórzewie
Skórzewo · publiczna
874 %152
Szkoła Podstawowa Nr 1 Im. Janusza Korczaka W Komornikach
Komorniki · publiczna
872 %484
Szkoła Podstawowa Im.Św.Filipa Neri
Luboń · niepubliczna
871 %14
Szkoła Podstawowa Nr 5 Im. Św. Jana Pawła Ii
Luboń · publiczna
870 %267
Szkoła Podstawowa Im.Powstańców Wielkopolskich W Wirach
Wiry · publiczna
870 %296
Szkoła Podstawowa Nr 2 Im. Jana Pawła Ii
Suchy Las · publiczna
869 %500

Dwanaście najlepszych szkół obszaru wg staninu (RSPO + CKE, średnia z ostatnich lat egzaminu E8). Stanin 9 = najlepsze 4 % szkół w Polsce.

08

Okolica — powiaty sąsiednie i województwo

Powiaty graniczące z Powiat poznański

Powiat gnieźnieński
Wielkopolskie
6088 zł/m²
139 882 mieszk. · PIT 1259 zł
Powiat grodziski
Wielkopolskie
6280 zł/m²
51 358 mieszk. · PIT 1234 zł
Powiat kościański
Wielkopolskie
5767 zł/m²
76 478 mieszk. · PIT 1356 zł
Powiat nowotomyski
Wielkopolskie
7033 zł/m²
74 955 mieszk. · PIT 1391 zł
Powiat obornicki
Wielkopolskie
6396 zł/m²
58 471 mieszk. · PIT 1301 zł
Powiat Poznań
Wielkopolskie
11 552 zł/m²
534 239 mieszk. · PIT 3177 zł
Powiat średzki
Wielkopolskie
7386 zł/m²
60 144 mieszk. · PIT 1447 zł
Powiat śremski
Wielkopolskie
6286 zł/m²
60 745 mieszk. · PIT 1365 zł
Powiat szamotulski
Wielkopolskie
6133 zł/m²
91 642 mieszk. · PIT 1417 zł
Powiat wągrowiecki
Wielkopolskie
5926 zł/m²
68 670 mieszk. · PIT 980 zł
Powiat wrzesiński
Wielkopolskie
8033 zł/m²
77 999 mieszk. · PIT 1372 zł

Powiaty województwa Wielkopolskie

09

Najczęstsze pytania

Czym jest mediana ceny transakcyjnej i czym różni się od ceny ofertowej?

Mediana to środkowa wartość wszystkich cen z aktów notarialnych w danym okresie — połowa transakcji była droższa, połowa tańsza. To cena, za którą mieszkania faktycznie się sprzedały, nie cena, za jaką były wystawione w ogłoszeniu (ta bywa wyższa o kilka–kilkanaście procent).

Dlaczego najnowsze miesiące nie są widoczne na wykresie?

Akt notarialny trafia do rejestru z opóźnieniem 2–4 miesięcy. Pokazywanie niepełnego miesiąca zaniżałoby liczbę transakcji i zniekształcało medianę, więc bieżący okres jest pomijany do czasu, aż rejestr się uzupełni.

Skąd pochodzą dane i jak często się aktualizują?

Ceny mieszkań — z Rejestru Cen Nieruchomości (akty notarialne, licencja CC BY 4.0). Nowe inwestycje — z ustawowych wykazów cen deweloperów (dane.gov.pl). Pozwolenia na budowę — z rejestru GUNB. Ludność i dochody — z Banku Danych Lokalnych GUS. Strona przelicza dane po każdej aktualizacji źródeł.

Co oznacza "PIT na mieszkańca"?

To udział samorządu we wpływach z podatku dochodowego mieszkańców (GUS), liczony na wszystkich mieszkańców — nie na podatników. Dzieci i osoby bez dochodu wchodzą do mianownika, więc wartość jest wskaźnikiem porównawczym, nie realnym podatkiem jednej osoby.

10

Źródła

Rejestr Cen Nieruchomości (akty notarialne, CC BY 4.0) · ustawowe wykazy cen deweloperów (dane.gov.pl) · rejestr pozwoleń na budowę GUNB · Ewidencja Zbiorów i Usług Danych Przestrzennych (MPZP), rejestr planów ogólnych · GUS Bank Danych Lokalnych · RSPO, CKE · Mapbox © OpenStreetMap. Strona generowana automatycznie. stan 29 września 2026 r..