centria
Powiat
Mazowieckie · powiat · 6 gmin · dane na 29 września 2026 r.

Powiat wyszkowski: profile gmin — rynek, inwestycje, ludność

Powiat wyszkowski w województwie mazowieckim to 6 gmin i 72 954 mieszkańców (+2 % od 2005). Mediana ceny m² mieszkania 8 468 zł (235 aktów w 12 mies.). Plan ogólny uchwaliło 1 z 6 gmin. 109 planów miejscowych, 1 441 pozwoleń na budowę w 12 mies. Deweloperzy prowadzą 6 inwestycji z ustawowym wykazem cen.

inwestycje z wykazem cen (6)granica powiatu
otwórz interaktywną mapę z działkami, strefami i cenami →
72 954
mieszkańców w 6 gminach
+2 % od 2005
1495 zł
PIT na mieszkańca (2024, udział samorządu)
≈ 32 393 zł rocznego dochodu na mieszkańca (szacunek)
8468 zł
mediana ceny m² mieszkania (RCN, 12 mies.)
235 aktów w 12 mies.
17
nowych mieszkań sprzedanych w 12 mies. (wykazy)
6 inwestycji · 139 w ofercie
1 / 6
gmin z uchwalonym planem ogólnym
stan rejestru 29 września 2026 r.
+1,2 ‰
saldo migracji na 1 000 mieszk.
0–17 lat 20,4 % · poprodukcyjni 21,7 %
7984 zł
przeciętne wynagrodzenie brutto
1441
pozwoleń w 12 mies.
Narzędzia Centrii

Cztery narzędzia w powiecie wyszkowskim

Ile jest warte moje mieszkanie

Szacunek z aktów notarialnych w powiecie wyszkowskim — za darmo, bez rejestracji.

Działka pod dom

Plan miejscowy, droga publiczna, bez zabudowy — w powiecie wyszkowskim.

Grunt pod inwestycję

Działki pod bloki z obowiązującym planem w powiecie wyszkowskim.

Raport o działce

Wszystko o jednej działce w jednym PDF. 79 zł / 1 działka · z Pro 1 w miesiącu w cenie, kolejne 40 zł.

Dla rzeczoznawców

Zestawienie porównawcze z aktów RCN, DOCX do operatu.

Powiat wyszkowski na tle województwa i Polski

Powiat wyszkowskiMazowieckiePolska
Mediana ceny m² mieszkania, 12 mies. (RCN)8468 zł13 627 zł10 158 zł
Aktów notarialnych, 12 mies.23532 951145 388
Ludność72 9545 505 85737 332 510
Zmiana ludności od 2005+2 %+6,7 %-2,2 %
PIT na mieszkańca 20241495 zł2948 zł1840 zł
Saldo migracji na 1 000 mieszk.+1,2 ‰+2,4 ‰+0,3 ‰
Mieszkańcy 0–17 lat20,4 %18,8 %17,7 %
Wiek poprodukcyjny21,7 %22,6 %24,1 %
Przeciętne wynagrodzenie brutto7984 zł10 927 zł9379 zł

RCN: transakcje wolnorynkowe mieszkań, mediana ważona liczbą aktów, ostatnie 12 miesięcy. GUS BDL: ludność 31 XII, PIT = udział gminy we wpływach ÷ ludność (wskaźnik względny). Wynagrodzenie GUS publikuje od poziomu powiatu.

01

Gminy powiatu

GminaLudność · od 2005PIT / mieszk.Saldo migracji ‰0–17 latMieszkania zł/m²10 latNowe sprzedane 12 m.Pozwolenia 12 m.MPZPPlan ogólny
Wyszków
miejsko-wiejska · 165 km²
39 077
+3,4 %
1753+1,620,58487
233 aktów
17
6 inw.
67965brak
Brańszczyk
wiejska · 167 km²
7936
-5,5 %
955-120—
— aktów
—
0 inw.
13120brak
Długosiodło
wiejska · 168 km²
7340
-4,5 %
891-2,618,8—
— aktów
—
0 inw.
1459uchwalony
Rząśnik
wiejska · 167 km²
6750
+2,3 %
1454-4,920—
— aktów
—
0 inw.
1139brak
Zabrodzie
wiejska · 92 km²
6234
+12,5 %
1314+7,921,25659
1 aktów
—
0 inw.
2284brak
Somianka
wiejska · 118 km²
5617
+2,2 %
1511+5,921,2—
— aktów
—
0 inw.
1452brak

Ludność GUS 31 XII 2024 i zmiana od 2005; PIT na mieszkańca 2024 z miejscem wśród 380 jednostek w Polsce; mediana ceny m² mieszkania z aktów notarialnych (RCN) za 12 mies.; sprzedaż z ustawowych wykazów cen; pozwolenia GUNB; liczba obowiązujących MPZP.

02

Ceny transakcyjne — z aktów notarialnych

500010 0004558202152752022576320236678202480782025Powiat wyszkowskiMazowieckie
Mediana ceny transakcyjnej m² mieszkania rocznie, 10 lat — Powiat wyszkowski (niebieska) i Mazowieckie (szara). RCN, transakcje wolnorynkowe, ważone liczbą aktów; lata z ≥ 5 aktami. Bieżący rok pominięty — rejestr uzupełnia akty przez 2–4 miesiące.
10 00015 0007143Q2 237664Q3 235645Q4 236545Q1 247687Q2 246736Q3 246575Q4 246346Q1 256893Q2 258084Q3 259175Q4 257125Q1 267557Q2 26Powiat wyszkowskiMazowieckie
Ostatnie 3 lata kwartalnie (kwartały z ≥ 5 aktami). Kwartały, do których rejestr wciąż dopisuje akty (ostatnie 3 miesiące), pominięte.
RodzajMediana zł/m²Aktów 12 mies.Uwaga
Mieszkania8468235transakcje wolnorynkowe, 12 mies.
Domy (na m² działki)——konwencja GUS: cena domu na m² gruntu
Grunty64425mediana zależy od udziału gruntów rolnych

Rejestr Cen Nieruchomości, ostatnie 12 miesięcy; akty trafiają do rejestru z 2–4-miesięcznym opóźnieniem.

03

Nowe mieszkania — ile deweloperzy sprzedają

510paź 25lis 254gru 25sty 26lut 26mar 26kwi 26maj 26cze 26lip 26sie 2613wrz 26
Lokale, które zniknęły z wykazów cen deweloperów na tym obszarze, miesięcznie (ustawa o jawności cen; pierwszy miesiąc każdej inwestycji pominięty; bieżący miesiąc niepełny).
InwestycjaLokaliW ofercieSprzedane/mies.12 mies.zł/m² oferta
Wyszkowskie Przedsiębiorstwo Budowlane RYSZARD ŁUKASIUK
Wyszków Gen. J. Sowińskiego
29161312,8–
Bud-bet S.c
Rybienko Nowe Piotrusia Pana
4040,3–
Bud-bet Sp. Z O.o
Rybienko Nowe Misia Uszatka
660–7771
HOME DEVELOPER Sp. z o.o. Spółka komandytowa
Wyszków ul. Komisji Edukacji Narodowej
12120––
HOME DEVELOPER Sp. z o.o. Spółka komandytowa
Wyszków ul. Komisji Edukacji Narodowej
96960––
HOME DEVELOPER Sp. z o.o. Spółka komandytowa
Wyszków ul.Prosta
990––

Mediana ceny ofertowej w wykazach: 7771 zł/m² (6 inwestycji; w tabeli 10 najszybciej sprzedających). „Sprzedany” = lokal zniknął z wykazu; rezerwacje i wycofania liczone tak samo.

04

Ludność i dochody

20 00040 00060 000200520092013201720212025
Ludność, stan na 31 XII (GUS BDL 72305)
896
zameldowań w 2025, w tym 521 z miast (58 %)
+1,2 ‰
saldo migracji na 1 000 mieszkańców (Polska +0,3 ‰)
20,4 %
mieszkańców w wieku 0–17 (Polska 17,7 %)
21,7 %
w wieku poprodukcyjnym (Polska 24,1 %)
573
urodzeń w 2025 (7,9 ‰; Polska 6,4 ‰)
7984 zł
przeciętne wynagrodzenie brutto (2025)

PIT na mieszkańca 1495 zł (2024) to udział samorządu we wpływach z podatku dochodowego. Odpowiada to ok. 3887 zł całego PIT i ok. 32 393 zł rocznego dochodu do opodatkowania na mieszkańca (udział 38,46 %, stawka 12 %). Mieszkanie 100 m² po medianie kosztuje 4,4 roku dochodu gospodarstwa (2 × wynagrodzenie w powiecie).

Szacunek dochodu: PIT na mieszkańca ÷ 38,46 % (udział gmin i powiatów we wpływach) ÷ 12 % (pierwsza stawka). Liczony na mieszkańca, nie na podatnika — dzieci i osoby bez dochodu wchodzą do mianownika.

05

Plan miejscowy i plan ogólny

109
109 obowiązujących planów miejscowych, najnowszy od 2026-07-23
1 / 6
gmin z uchwalonym planem ogólnym (1 z 6)

Plan ogólny gminy zastępuje studium; po 1 stycznia 2026 r. bez niego gmina nie wydaje decyzji WZ. Które gminy zdążyły: monitor planów ogólnych →

06

Pozwolenia na budowę

1441
pozwoleń w 12 mies.
2817 w 24 mies.
816
na domy jednorodzinne (12 mies.)
57 % wszystkich
50100150paź 24sty 25kwi 25lip 25paź 25sty 26kwi 26lip 26
Pozwolenia miesięcznie, 24 mies. (rejestr GUNB)
Gmina12 mies.w tym domy24 mies.
Wyszków6793451394
Zabrodzie228172463
Somianka14574314
Długosiodło14576235
Brańszczyk13175223
Rząśnik11374187
143508001
07

Szkoły podstawowe — egzamin ósmoklasisty

SzkołaStanin (1–9)WynikZdających
Szkoła Podstawowa Nr 5 Im. Żołnierzy Armii Krajowej W Wyszkowie
Wyszków · publiczna
764 %442
Szkoła Podstawowa Im. Księdza Henryka Nowackiego W Adelinie
Zabrodzie · publiczna
763 %116
Szkoła Podstawowa Im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej W Łosinnie
Łosinno · publiczna
763 %14
I Językowa Szkoła Podstawowa "Language" W Wyszkowie
Wyszków · niepubliczna
662 %74
Szkoła Podstawowa Nr 2 Im. Władysława Broniewskiego W Wyszkowie
Wyszków · publiczna
662 %294
Szkoła Podstawowa Im. Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego W Starym Lubielu
Stary Lubiel · publiczna
661 %46
Szkoła Podstawowa Im. Orła Białego W Komorowie
Komorowo · publiczna
661 %56
Szkoła Podstawowa Im. Jana Pawła Ii W Bielinie
Bielino · publiczna
660 %30
Szkoła Podstawowa Im.Janusza Korczaka W Dalekiem
Dalekie · publiczna
660 %34
Szkoła Podstawowa Im. Powstańców Styczniowych W Ulasku
Ulasek · publiczna
659 %50
Szkoła Podstawowa Im. Por. Pil. Stefana Okrzei
Kręgi · publiczna
659 %34
Szkoła Podstawowa Im. Marii Konopnickiej W Zabrodziu
Zabrodzie · publiczna
659 %264

Dwanaście najlepszych szkół obszaru wg staninu (RSPO + CKE, średnia z ostatnich lat egzaminu E8). Stanin 9 = najlepsze 4 % szkół w Polsce.

08

Okolica — powiaty sąsiednie i województwo

Powiaty graniczące z Powiat wyszkowski

Powiat legionowski
Mazowieckie
7972 zł/m²
134 180 mieszk. · PIT 2406 zł
Powiat makowski
Mazowieckie
4289 zł/m²
40 903 mieszk. · PIT 1129 zł
Powiat ostrołęcki
Mazowieckie
7230 zł/m²
87 044 mieszk. · PIT 1094 zł
Powiat ostrowski
Mazowieckie
5403 zł/m²
67 316 mieszk. · PIT 1172 zł
Powiat pułtuski
Mazowieckie
6642 zł/m²
49 899 mieszk. · PIT 1114 zł
Powiat węgrowski
Mazowieckie
6773 zł/m²
61 047 mieszk. · PIT 1191 zł
Powiat wołomiński
Mazowieckie
10 320 zł/m²
279 836 mieszk. · PIT 1993 zł

Powiaty województwa Mazowieckie

09

Najczęstsze pytania

Czym jest mediana ceny transakcyjnej i czym różni się od ceny ofertowej?

Mediana to środkowa wartość wszystkich cen z aktów notarialnych w danym okresie — połowa transakcji była droższa, połowa tańsza. To cena, za którą mieszkania faktycznie się sprzedały, nie cena, za jaką były wystawione w ogłoszeniu (ta bywa wyższa o kilka–kilkanaście procent).

Dlaczego najnowsze miesiące nie są widoczne na wykresie?

Akt notarialny trafia do rejestru z opóźnieniem 2–4 miesięcy. Pokazywanie niepełnego miesiąca zaniżałoby liczbę transakcji i zniekształcało medianę, więc bieżący okres jest pomijany do czasu, aż rejestr się uzupełni.

Skąd pochodzą dane i jak często się aktualizują?

Ceny mieszkań — z Rejestru Cen Nieruchomości (akty notarialne, licencja CC BY 4.0). Nowe inwestycje — z ustawowych wykazów cen deweloperów (dane.gov.pl). Pozwolenia na budowę — z rejestru GUNB. Ludność i dochody — z Banku Danych Lokalnych GUS. Strona przelicza dane po każdej aktualizacji źródeł.

Co oznacza "PIT na mieszkańca"?

To udział samorządu we wpływach z podatku dochodowego mieszkańców (GUS), liczony na wszystkich mieszkańców — nie na podatników. Dzieci i osoby bez dochodu wchodzą do mianownika, więc wartość jest wskaźnikiem porównawczym, nie realnym podatkiem jednej osoby.

10

Źródła

Rejestr Cen Nieruchomości (akty notarialne, CC BY 4.0) · ustawowe wykazy cen deweloperów (dane.gov.pl) · rejestr pozwoleń na budowę GUNB · Ewidencja Zbiorów i Usług Danych Przestrzennych (MPZP), rejestr planów ogólnych · GUS Bank Danych Lokalnych · RSPO, CKE · Mapbox © OpenStreetMap. Strona generowana automatycznie. stan 29 września 2026 r..